An intelligent decision support system for crude oil trading
Ham petrol tı̇caretı̇ ı̇çı̇n akıllı karar destek sı̇stemi
  1. Tez No: 826959
  2. Yazar: BURCU KOÇ GÖLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ham petrol, dünyada en çok ticareti yapılan emtialardan biridir. Yatırımcılar, kâr elde etmek ve fiyatla ilgili risklerden korunmak gibi çeşitli amaçlarla ham petrol piyasasında işlem yapmaktadır. Ham petrol fiyatı, ekonomik faktörler, siyasi olaylar, diğer emtiaların ve finansal araçların fiyatları gibi çok çeşitli faktörlerden etkilendiği için oldukça değişkendir. Bu nedenle, kârlı yatırımların önündeki en büyük engel, piyasayı etkileyen tüm faktörleri ve fiyat oynaklığı ile ilişkili riskleri takip etmenin zorluğudur. Çözüm olarak, bu çalışma ham petrol piyasasını etkileyen tüm faktörleri incelemekte ve bu faktörleri bir araya getirip işlemek için bir mimari sunmaktadır. Ayrıca teknik analiz, temel analiz ve duyarlılık analizi metodolojilerini bütünsel bir şekilde entegre etmekte ve ham petrol alım satım kararlarını desteklemek için bu analizlerin uygulanmasına yönelik akıllı yöntemler sunmaktadır. Önerilen sistemin uygulanabilirliğini göstermek için bir prototipi de hayata geçirilmiştir. Bu prototip, tahmin modellerinin ham petrol fiyatlarını doğru bir şekilde tahmin ettiğini ve en temel yatırım yöntemlerinin bile kârlı sonuçlar üretebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Crude oil is one of the most traded commodities in the world. Traders engaged in the crude oil market for various purposes, such as generating profits and hedging pricerelated risks. Crude oil price is highly volatile as it is affected by a wide range of factors such as economic factors, political events, prices of other commodities, and financial instruments. Therefore, the biggest obstacle to profitable trading is the difficulty of keeping track of all factors affecting the market and the risks associated with price volatility. As a solution, this study examines all the factors that affect the crude oil market and provides an architecture for aggregating and processing these factors. It also holistically integrates technical, fundamental, and sentiment analysis methodologies and provides intelligent methods for their application to support crude oil trading decisions. A prototype of the proposed system was also implemented to demonstrate its applicability. This prototype demonstrates that predictive models accurately predict crude oil prices and that even the most basic trading methods may produce profitable outcomes.