Yeni ürün geliştirmede kalite fonksiyon göçerimi kullanarak zeki karar destek sistemi yaklaşımı
An intelligent decision support system approach to metal plating using quality function deployment
- Tez No: 349731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzdeki pazar dinamikleri hızlı bir şekilde değişmektedir. Artık maliyet kontrolü ve kalite geliştirme odaklı popüler stratejileri günümüz pazarlarındaki rekabet savaşını kazanmada yeterli olmamaktadır. Son yıllarda rekabetçi avantaj ve başarı ancak yeni veya mevcut pazarlara farklı ve orijinal ürünler sürmekle elde edilebilmektedir. Globalleşen dünyada, yeni ürün geliştirme sürecinin başarılı sonuçlanmasının yolu bilgiyi etkin bir şekilde kullanmaktan geçer. Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG), müşteri taleplerine göre işletmenin mevcut ürün veya hizmet tasarımına yönelik tüm yeterliliklerini en etkin biçimde kullanmasını sağlayan bir süreçtir. KFG, müşteri tatminine yönelik ürün ve hizmet tasarımı için kullanılan bir tekniktir. KFG müşteri taleplerini tasarım hedeflerine dönüştürüp bu anlayışın, sürecin her aşamasında kullanılmasını sağlayan kalite fonksiyonlarının geliştirilmesidir. KFG, ürün veya hizmet geliştirme sürecinin her aşamasını bölümlere ayırarak teknik karakteristiklere dönüştürmeye sağlayan multidisipliner bir takım sürecidir. Ürün ve hizmet üreten şirketlerin pazarda rekabet edebilirliği geliştirdikleri veya pazara sundukları ürün ve hizmetlerin kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Pazarda rekabet edebilmek açısından Yeni Ürün Geliştirme Süreci'nin etkinliği kuruluş için önemli başarı şartlarından birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Hızlı, hatasız ve müşteri sesine dayandırılmış bir ürün geliştirme süreci, geliştirilen ürün ve hizmetler vasıtasıyla şirkete pazar başarısını da beraberinde getirecektir. Yöneticiler, şirketlerinin devamı için müşterilerin değişen taleplerini hızlı ve kaliteli bir şekilde karşılamak zorundadırlar. Bunun için geliştirilmiş zeki karar destek sisteminin, kullanıcılara hızlı cevaplar üretebilmelerinde yardımcı olması amaçlanmıştır. Zeki karar destek sistemi kullanıcıdan aldığı verileri, işletmenin işine yarayacak şekilde işleyerek yeni ürün geliştirme sürecine hızlı ve doğru bir şekilde yön verir. Yapılan çalışma sonucunda metal kaplama sektöründeki firma için, en çok önem verilmesi gereken müşteri ihtiyacının 'Kaplama kalitesi' ve en çok geliştirilmesi gereken teknik gereksinimin de 'Fırın işleme süresi' olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar firma yetkililerinin tecrübelerine dayanarak da onaylanmış, sistemin doğruluğu kanıtlanmıştır. Sadece hesaplama yapılmamış, bu hesaplamalar sonucunun değerlendirilmiş ve sonuca göre bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In increasing competition environment, the basic perspective is“to manufacture acting upon customer requirements”, while, at the beginning,“It sells whatever it is manufactured”. Current competitive business environment is characterized by following factors: 1. Rapidly changing technologies have made the product life cycles shorter. 2. Dismantling of trade barriers has resulted in globalization of the marketplace. 3. Customer expectations are ever increasing. As the product life cycles become shorter, continuous improvement in the new product development is critical to ensure survival and growth of manufacturing firms. Finally, because of shortened product life cycles and the desire of firms to reduce the NPD cycle time, NPD speed has become an important research issue. Some managerial decisions are qualitative in nature and need judgmental knowledge that resides in human experts. Thus, it is necessary to incorporate this knowledge in developing decision support systems. The system that integrates knowledge from experts is called intelligent decision support systems. Intelligent systems are computer-based information systems that use expert knowledge to attain high-level decision performance. Quality Function Development (QFD) is a method for developing a design quality aimed at satisfying the consumer and then translating the consumer's demand into design targets and major quality assurance points to be used throughout the production phase.. Knowledge experience is also so important for QFD that it includes supporting data for suggestions. Available knowledge, know-how and the facts of the company are used to with together some rules for guide to users. New product development (NPD) consists of the activities of the firm that lead to a stream of new or changed product market offerings over time. This includes the generation of opportunities, their selection and transformation into artifacts (manufactured products) and activities (services) offered to customers, and the institutionalization of improvements in the NPD activities themselves. New product development (NPD) process is a process that it is a long and dynamic period lying from creating a new idea to conversing the idea as a commercialization product. Managers, for growth of their firms, meet customers' changing demands rapidly and with high quality service. With improved intelligent decision support system to practice this, it is aimed that the firms can quickly meet needs of customers. Intelligent decision support system guides new product development process fastly and correctly by manipulating data from users. As a result of the study, for the firm in metal plating sector, it is determined that the most important customer requirement is 'Plating quality' and the most important technical characteristic is 'Processing time of oven'. The results are confirmed by firm authorized according to their experience and accuracy of the system is demonstrated. The intelligent system does not make only calculation but also makes evaluation of the results and according to results gives some advices.