Synthesis of urethane-based push-pull chromophores and investigation of their optoelectronic properties
Üretana bağlı it-çek tipi kromofor sentezi ve optoelektronik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 826986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Üretan tipi bileşikler, ya da karbamatlar, tıp literatüründe hedef ilaç ya da bu ilaçların sentezinde kullanılan ara ürünler olarak ilgi çekmektedirler. Fakat, bu molekül grubu ile ilgili çalışmalar kromofor-tipi türevleri içermemektedir. Bu çalışmadaki amacımız; üretan içeren it-çek-tipi kromoforları [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon (CA-RE) yöntemi ile elektronca zengin bir alkin ve elektronca fakir bir olefinden sentezlemektir. Değişik alkin grupları kullanılarak, alkinlerin donör grup etkileri incelendi. Sentezlenen kromoforların elektronik özellikleri UV/Vis spektroskopisi kullanılarak deneysel olarak çalışıldı. Hedef boyar maddelerin ilgi çekici optoelektronik özellikleri olduğu gözlemlendi ve ileriki aşamalarda cihaz uygulamalarının olabileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urethane based compounds, in other words carbamates, have been an emerging topic in the field of medicinal chemistry as drugs or drug intermediates. However, the scope of the studies possessing urethane functionalities excludes chromophore-type structures. The aim in this thesis is to synthesize push-pull type urethane-based chromophores via [2+2] cycloaddition-retroelectrocylization (CA-RE) reactions between electron-rich urethane-substituted alkynes and electron-deficient olefins. Structurally diverse alkyne groups have been synthesized, and their electron-donating abilities have been investigated. The optoelectronic properties of target chromophores have been studied experimentally with UV/Vis spectroscopy. The target molecules showed promising optoelectronic features which can later be utilized for device fabrications.