Verifiable timed commitments explored: Timed signature schemes and an application to sealed-bid auctions
Doğrulanabilir zamanlı taahhütlerin incelenmesi: Zamanlı imza şemaları ve kapalı teklif müzayedelerine uygulanması
  1. Tez No: 826999
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Zamanlanmış taahhütler, bir tarafın bir değeri belirli bir süre için taahhüt etmesine ve o değerin varlığını ve bütünlüğünü kanıtlamasına olanak tanıyan protokollerdir. Bu tez, doğrulanabilir zamanlanmış taahhüt kavramını keşfeder ve zamanlanmış imza şemaları ve kapalı teklif müzayedeleri üzerindeki uygulamalarını araştırır. Çalışma, önerilen imza şemalarının güvenlik gereksinimlerini, yapım tekniklerini ve hesaplama karmaşıklığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hassas teklif verme ortamlarında yaygın olarak kullanılan kapalı teklif müzayedelerinde doğrulanabilir zamanlanmış taahhütlerin uygulamaları incelenmektedir. Kapalı teklif müzayedeleri, katılımcıların birbirlerinden habersiz olarak tekliflerini gizli bir şekilde sunmalarını ve aynı anda belirlenmiş bir zamanda ortaya çıkarmalarını gerektirir. Zamanlanmış taahhütlerin teklif gizliliği, bütünlüğü ve adilliği nasıl sağlayabileceği araştırılmıştır. Taahhüt oluşturma, taahhüt açma ve teklif doğrulama protokollerini ve gerekli güvenlik hususları da, bu tezde tartışılmaktadır. Araştırma, doğrulanabilir zamanlanmış taahhütler üzerine kurulu önerilen şemaların güvenliğini değerlendirmek için teorik analiz, algoritma tasarımı ve uygulamaları içeren çok disiplinli bir yaklaşım kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Timed commitments are cryptographic primitives that allow one party to commit to a value for a specific duration of time while providing proof of the committed value's existence and integrity. This thesis explores the concept of verifiable timed commitments and investigates their applications in timed signature schemes and sealed-bid auctions. We discuss the security requirements, construction techniques, and computational complexity of the proposed signature schemes. Furthermore, we examine the application of verifiable timed commitments in sealed-bid auctions, which are widely used in sensitive bidding environments. Sealed-bid auctions require bidders to submit their bids privately, without knowledge of other participants' bids, and simultaneously reveal them at a predetermined time. We explore how timed commitments can ensure bid confidentiality, integrity, and fairness in sealed-bid auctions. We discuss the protocols for commitment generation, commitment opening, and bid verification, along with the necessary security considerations. The research employs a multi-disciplinary approach, including theoretical analysis, algorithm design, and applications, to assess the security of the proposed schemes based on verifiable timed commitments.