Tuğlaların hammadde ve bazı fiziksel mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 6424
  2. Yazar: ŞADAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Ülkemizde konut ihtiyacına bağlı olarak artan tuğla gereksinimi geleneksel sistemlerle sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak hammadde rezervlerinin değişik bünyeli olması üretile cek tuğlanın fiziksel ve mekaniksel özelliklerini etkilemek tedir. Türkiye genelinde hammaddenin kimyasal ve mineralojik Özelliklerine bağlı olarak üretilebilecek tuğlaların fiziksel ve mekaniksel bazı özellikleri, Marmara Bölgesi ve kuzey-doğu İç Anadolu Bölgesinden hammadde ve tuğla örnekleri alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada gerek hammadde gerek se örnek tuğlalar için ö^gün bir standart olmadığı için kıyas lama yapılamamış fakat sözlü yada yazılı görüşmelerle, çeşit li literatür taraması ve müsyette teori ve deney çalışmaları ile belirleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
btMKARI _ X In our country, the demand for the bricks which is increasing in accordance with the needs for housing' demand are supplied by old production systems. But, the, physical and mechanical properties of the bricks are affected by the raw materials sources having veriable properties. In Turkey generally, the physical and mechanical properties of the bricks to be manufactured in accordance with the raw materials' chemical and mineralogical properties, are studied by selecting rawmaterials and brick samples from Marmara Region, north-eastern and Central Anatolia. In this study, since there wasn't any standart relating to the raw materials and sample bricks, no comparison could be made, but a fact finding work is done by personal and written interviews and literature views and theoretical, practical works.