Eklemeli imalat yöntemi ile üretilen polimer yatakların sürtünme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of friction properties of polymer bearings produced by additive manufacturing method
- Tez No: 827019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yataklar türleri yapıları bakımından kaymalı, yuvarlanmalı ve kızaklı şeklinde uygulamada kullanılmaktadır. Bu yatak türlerinden kaymalı yataklar, yük taşıma oranının yüksek olması, sessiz çalışabilmesi, daha az yer kaplaması, ucuz maliyet gibi sebeplerle en çok tercih edilen yatak türüdür. Bu tez çalışmasında 3B yazıcı aracılığıyla PLA, PLA Plus, ABS, ABS Plus ve PETG filamentlerinden üretilen polimer kaymalı yatakların tasarımı ve aşınma, aşınmaya dayanıklılık, yüzey pürüzlülüğü vb. temel mühendislik malzemelerinde aranan özellikler ele alınmıştır. PLA, PLA Plus, ABS, ABS Plus ve PETG filamentlerinden üretilen kaymalı yataklar 0.3 m/s, 0.6 m/s ve 0.9 m/s hızında ve 25 N, 50 N ve 75 N yük altında, C45 mili tarafından aşınmaya maruz bırakılmıştır. Elde edilen veriler grafiklerle sunulmuştur. Bu tez çalışmasıyla filamentlerin kaymalı yatak malzemesi olarak kullanımını araştırılmıştır. Deney sonucunda filamentlerden üretilen kaymalı yatakların 0.3 m/s hız için uygun oldukları, 0.6 m/s hız için görece uygun oldukları ancak 0.9 m/s hız için uygun olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of general structure, bearings are widely used in practice in the form of plain bearings, beds with rolling elements and slides. Of these bed types, plain bearings are the most widely used bed group for reasons such as carrying large loads, silent operation, occupying less space, lower cost. In this thesis study, the design of polymer plain bearings produced from PLA, PLA Plus, ABS, ABS Plus and PETG filaments by 3D printer and the properties sought in basic engineering materials such as abrasion, abrasion resistance, surface roughness, etc. are discussed. Plain bearings made of PLA, PLA Plus, ABS, ABS Plus and PETG filaments were subjected to wear by the C45 shaft at speeds of 0.3 m/s, 0.6 m/s and 0.9 m/s and under loads of 25 N, 50 N and 75 N. The obtained data are presented with graphs. With this thesis study, the use of filaments as plain bearing material was investigated. As a result of the test, it was determined that plain bearings made of filaments were suitable for a speed of 0.3 m/s, relatively suitable for a speed of 0.6 m/s, but not for a speed of 0.9 m/s.