Effect of low molecular weight organic acids on phosphorus (P) adsorption in acidic soils limed at differing levels
Farklı seviyelerde kireçlenmiş asit topraklarda düşük molekül ağırlıklı organik asitlerin fosfor (P) adsorpsiyonuna etkisi
  1. Tez No: 827024
  2. Yazar: NURUL AZIZAH ZAHRAENI NURUL AZIZAH ZAHRAENI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Asit topraklarda fosor yarayışlılığının oluşan Al ve Fe fosfatlar nedeniyle düşük olması önemli problemeleden birisidir. Bu toprakların verimliliğinin arttırılabilmesi için zaman zaman kireçleme yapılmaktadır. Diğer taraftan değişen pH topraktaki var olan organik maddenin ayrışma dinamiği üzerinde önemli değişimlere neden olmaktadır ki bu da P ile adsorpsiyon rekabetine giren gerek düşük molekül ağırlıklı gerekse humik ve fulvik asitlerin topraktaki etkin konsantrasyonlarının değişimine neden olmaktadır. Bu bağlamda mevcut çalışmanın amacı farklı seviyelerde kireçlenmiş ve halen 15 aydır inkübe edilmiş asit topraklarda sitrik, oksalik ve malik asitlerin Doğu Karadeniz bölgesinden çay ve fındık yetiştiriciliği yapılan 11 asit toprakta P adsorpsiyonunu nasıl etkilediği araştırılmak istenilmektedir. Elde edilen verilerden Bolster ve Hornberger (2007) spreat sheet programında toprakların Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon parametreleri tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Low phosphorus availability in acidic soils due to the formation of aluminum and iron phosphates was a significant concern for agricultural productivity. Liming is often applied to improve soil fertility. However, altering pH could also affect the dynamics of existing organic matter in the soil, leading to changes in the effective concentrations of competing low molecular weight acids involved in phosphorus adsorption. The study aims to investigate the effects of citric, oxalic and malic acids in acid soils from tea and hazelnut cultivation regions of the Eastern Black Sea, which had been limed at different levels and incubated for 15 months, on phosphorus adsorption in 11 acid soils. The obtained data were used to estimate the Langmuir and Freundlich adsorption parameters of soils using the spreadsheet program developed by Bolster and Hornberger (2007).