Düşük molekül ağırlıklı organik asitlerin arpada fosfor alımına etkisi
Effects of low molecular weight organic acids on phosphorus upatake of barley
- Tez No: 329563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kireçli topraklarda doğal ya da gübre fosforu hızla bitkiye yarayışlı olmayan fraksiyonlara dönüşerek önemli ürün kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle fosforun toprak bileşenleriyle olan reaksiyonlarını geçiktirdiği bilinen düşük molekül ağırlıklı organik asitlerin gübre ve doğal fosforun arpa bitkisince alımı üzerine etkisi incelenmiştir. Faktöriyel deneme deseninde kurulan denemede fosforun 2 (0 ve 50 mg P/kg), organik asitlerin 5 (malik asit, oksalik asit, sitrik asit, asetik asit, askorbik asit) ve organik asit dozlarının 4 dozu (0, 10, 20, 30 mmol/kg) kullanılmıştır. Fosforlu gübre uygulamaları incelenen tüm bitkisel parametreleri ürünü arttıracak yönde geliştirmiştir. Fosforlu gübre uygulamaları tanede Ca dışında diğer elementlerin P, Mg, K, Fe, Mn, Zn ve Cu konsantrasyonunu arttırmıştır. Organik asitlerin verime etkisi oksalik asit > askorbik asit > malik asit > asetik asit > sitrik asit şeklinde gerçekleşmiştir. Tanenin fosfor konsantrasyonu en fazla 30 mmol/kg dozunda bulunmuştur. K, N elementlerin konsantrasyonunda organik asit uygulamalarıyla artış gözlenirken Cu ve Fe elementlerinde önemli bir değişim göstermiştir. Sonuç olarak oksalik asit gerek fosforlu gübrenin uygulandığı gerekse fosforun uygulanmadığı topraklardaki doğal fosforun kullanım etkinliğini arttırdığı belirlenmiştir. Bu maksatla oksalik asit 20-30 mmol/kg dozlarında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid transformation of indigenous and fertilizer phosphorus into non available fractions for plant uptake induces substantial yield loss occurs in calcerous soils. Thus, we aimed to investigate the effect of low molecular weight organic acids, known as retarding the reaction of fertilizer phosphorus with soil components, on phosphorus uptake of barley from either fertilizer or indigenous soil phosphorus. The experiment design was full factorial design with 2 phosphorus (0, 50 mg P/kg), 5 organic acids (malic acid, oxalic acid, citric acid, acetic acid, ascorbik acid) and 4 organic acid rates (0, 10, 20 and 30 mmol/kg). Phosphous fertilizer improved all of the studied plant parameters towards increasing the grain yield. Phosphrus fertilizer increased P, Mg, K, Fe, Mn, Zn and Cu concentrations of grain besides Ca. The effects of organic acids in descending order were: oxsalik acid> ascorbic acid > malic acid> acetic acid > citric acid. The maximum P concentration in grain was obtained at 30 mmol/kg organic acid treatments. K and N concnetration in grain significantly increased upon organic acid treatments whereas Cu and Fe did not change significantly. As a result, it was found that oxalic acid was the most effective organic acid in increasing the usage efficiency of phosphorus with and without fertilizer aplication. For this purpose 20-30 mmol/kg rates of oxalic acid may be used.