Cocak deresi (Mersin kuzeyi) civarında gözlemlenen mercan fosilli kireçtaşlarının mineralojik karakteristikleri ve gemolojik olarak araştırılması
Mineralogical characteristics and gemological investigation of limestone with coral fossils observed aroud cocak stream (north of Mersin)
  1. Tez No: 827044
  2. Yazar: GÖKSEN AKDOĞAN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması Mersin iline bağlı Aslanköy yöresinin kuzeyinde, Cocak deresi civarında bulunan Miyosen yaşlı mercan fosilli kireçtaşlarının mineralojik-petrografik özellikleri ve gemolojik kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında derlenen örnekler optik mikroskobik yöntemlerle incelenmiş ve gerek kireçtaşlarının ve gerekse de mercan fosillerinin tamamen karbonat minerallerinden oluştuğu belirlenmiştir. Mercan fosillerince zengin örneklerin XRD yöntemiyle yapılan ayrıntılı mineralojik incelemede tamamen kalsit mineralinden oluştuğu saptanmıştır. Mercan fosilli kireçtaşlarının desenleri dikkate alınarak dilimler alınmış ve bu dilimlere çeşitli boyama yöntemleri uygulanarak renklendirme çalışmaları yapılmıştır. Bunun yanısıra mercan fosillerince zengin kireçtaşları renklendirilmiş ve renksiz epoksi reçineyle birleştirilerek şekil verilmiş ve kolay işlenebilir hale getirilerek şekil verilme işlemlerinin ardından albenisi yüksek ürünler elde edilmiştir. Bu çalışma fosil mercanlı kireçtaşlarının gemolojik kullanılabilirliği konusunda ülkemizde yapılan ilk çalışma olup bu konudaki bilgi eksikliğini giderme açısından daha sonraki araştırmacılar için kaynak çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, mineralogical-petrographic properties and gemological usability of Miocene aged limestones with coral fossils observed in around Cocak stream, in the north of Aslanköy region of Mersin province, were determined. Fossil-bearing limestones were examined using optical mineralogical methods, and it was determined that both limestones and the coral fossils are composed of carbonate minerals. Detailed Mineralogical examination of coral-rich limestones using X-ray diffraction method revealed that they are composed entirely of calcite minerals. Mineralogical descriptions of the selected samples were made by X-Ray diffraction method. Slices were taken from the coral-fossil-bearing limestone considering their patterns, and various coloring methods were applied to these slices for coloring studies. Additionally, limestone rich in coral fossils was shaped by combining it with colored and colorless epoxy resin, and after shaping for ease of processing, high-appeal products were obtained. This study is the first of its kind in our country regarding the gemological usability of fossil coral-bearing limestone. In terms of addressing the lack of information in this field, it serves as a foundational work for future researchers.