Kırsal bölgede yaşayan tip 2 diyabetli bireylerin tedaviye uyumu ve uyumu etkileyen faktörler
Factors affecting the adherence and adherence to treatment of i̇ndividuals with type 2 diabetes living in rural areas
  1. Tez No: 827117
  2. Yazar: HÜSNİYE TÜLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, kırsal bölgede yaşayan Tip 2 diyabetli kişilerin tedaviye uyumlarını ve uyuma etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak-Mayıs 2022 tarihleri arasında Bolu'nun Göynük ilçesinde yaşayan 196 Tip 2 diyabetli birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastalığı Kabul Ölçeği”,“Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisinde Hasta Uyum Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Diyabet Ölçeği”ile toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 63.15±10.30 yıl, %52.6'sının erkek, %88.8'inin evli, %76'sının oral antidiyabetik kullandığı, %74'ünün köyde yaşadığı, %66.8'inin sadece eşi ile birlikte yaşadığı, %66.3'ünün eğitim düzeyinin ilkokul olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the adaptation of people with Type 2 diabetes living in rural areas to treatment and the factors affecting compliance. January May 2022 The research was conducted with 196 individuals with Type 2 diabetes living in Göynük district of Bolu. The study was carried out between January and May 2022. The aim of this study was to Decipher the clinical characteristics of the patients. The data were collected using the“Personal Information Form”, the“Disease Acceptance Scale”, the“Patient Compliance Scale in the Treatment of Type 2 Diabetes Mellitus”and the“Multidimensional Diabetes Scale”. The average age of the participants was 63.15±10.30 years, 52.6% were male, 88.8% were married, 76% used oral antidiabetics, 74% lived in a village, 66.8% lived only with their spouse, 66.3% had primary school education level.