Deleuze felsefesinde kavramın mantığı
The logic of the concept in Deleuze's philosophy
- Tez No: 827129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma“felsefe nedir ve Deleuzcü felsefe hangi mantığa dayanır”sorusu bağlamında Deleuze'ün felsefesinde kavram üretmenin rolünü ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma bu soruyu Deleuze'ün rizom, socius, kültür, beden, oluş, virtüel ve edimsel kavramları bağlamında cevaplandırmaya çalışmaktadır. Bunu yapabilmek için Deleuze'ün kavram tanımı ve kavram yaratma mantığı bağlamında metodolojisini ve düşünce biçimini şekillendiren temel yapı taşları olarak ele alınan bu kavramlar, hepsi eşit derece olmasa da bu çalışmada detaylandırılmaktadır. Bu sebeple, bu çalışmada, felsefenin öldüğü, en azından içinde bulunduğumuz dijital çağda felsefe yapmanın son derece külfetli bir işe dönüştüğü ve kavramsal üretimlerin belirsizleştiği bir dönemde, Deleuze'ün, kavram yaratarak felsefenin nasıl yeniden hayat bulabileceğine ilişkin tespitleri öne çıkarılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, Deleuze'ün felsefe yapma biçimini takip ederek Deleuzcü bir felsefenin nasıl yapılabileceğini yine onun kavramları üzerinden göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study tries to reveal the role of concept creation in Deleuze's philosophy in the context of the question“what is philosophy and what logic is Deleuzian philosophy based on”. The study tries to answer this question in the context of Deleuze's concepts of rhizome, socius, culture, body, becoming, virtual and performative. In order to do this, Deleuze's definition and the logic of concept creation are elaborated in this study, although not all of them are equally important, as the basic building blocks that shape his methodology and way of thinking. For this reason, this study highlights Deleuze's observations on how philosophy can be revived by creating concepts at a time when philosophy is dying, or at least in the digital age in which we live, doing philosophy has become an extremely burdensome task and conceptual productions have become uncertain. Therefore, this study follows Deleuze's way of doing philosophy and tries to show how a Deleuzian philosophy can be done through his concepts.