Dikili ağaç satışı uygulamalarının analizi ve paydaş değerlendirmeleri
Analysis of practices of stumpage sales and stakeholder evaluations
  1. Tez No: 827155
  2. Yazar: ÜMİT IRMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada araştırma alanı olarak Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Karabük ilinde yer alan Safranbolu, Yenice, Karabük, Eflani, Ovacık ve Eskipazar Orman İşletme Müdürlükleri seçilmiştir. Ormancılık örgütü çalışanları, ormancılık kooperatifleri ve orman endüstri işletmeleri yöneticileri şeklinde üç farklı paydaş grubu belirlenmiştir. Dikili ağaç satışı uygulamalarının bu paydaşlar üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yüz yüze odak grup toplantılarında kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla SWOT bilgi formları bizzat paydaşlarla oluşturulmuş ve RWOT tekniğine uygun bir şekilde yine bu paydaşlara puanlatılmıştır. Ayrıca SWOT gruplarındaki tüm faktörler toplu olarak analiz edilerek kısa, orta ve uzun vadede atılması gereken adımlara yönelik öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda orman işletme yöneticileri ile orman işletme şefleri“Güçlü yönler/Üstünlükler”SWOT grubuna ve orman muhafaza memurları ise“Tehditler/Tehlikeler”SWOT grubuna ilk sırada öncelik vermişlerdir. Ormancılık kooperatif yöneticileri“Tehditler/Tehlikeler”ve orman ürünleri endüstri işletmeleri“Fırsatlar/Olanaklar”SWOT grubunu en yüksek öncelikli olarak ilk sırada belirlemişlerdir. Ayrıca üretilmesi öngörülen ürünler sonrası elde edilen gelir ile reel üretim sonucu elde edilen ürünler için gelirin örnek alan üzerinde ekonomik karşılaştırmaları üç aşama iki senaryo üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sonuç itibariyle iki bölmede gerçekleştirilen satışlarda tahsisli dikili satış yerine açık artırmalı dikili satış veya depo satışlarını gerçekleştirmesi durumunda her iki senaryoda da orman işletmesinin daha fazla gelir elde edebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Safranbolu, Yenice, Karabük, Eflani, Ovacık and Eskipazar Forest Management Directorates in Karabük province of Zonguldak Regional Directorate of Forestry were selected as the research area. Three different stakeholder groups were identified as forestry organisation employees, forestry cooperatives and forest industry enterprises managers. In order to determine the effects of stumpage sale practices on these stakeholders, SWOT information forms with semi-structured interview questions used in face-to-face focus group meetings were created with the stakeholders themselves and scored by these stakeholders in accordance with the RWOT technique. In addition, all factors in the SWOT groups were analysed collectively and suggestions for the steps to be taken in the short, medium and long term were tried to be presented. As a result of the study, forest enterprise managers and forest enterprise chiefs prioritised the“Strengths/Advantages”SWOT group and forest conservation officers prioritised the“Threats/Hazards”SWOT group in the first place. Forestry cooperative managers prioritised“Threats/Hazards”and forest products industry enterprises prioritised“Opportunities/Possibilities”SWOT group as the highest priority. In addition, the comparisons of the economy of the income obtained after the products were foreseen to be produced and the income for the products obtained as a result of actual production on the sample area were carried out over three stages and two scenarios. As a result, it has been revealed that the forest enterprise can obtain more income in both scenarios ifrealizesises auctioned stumpage sales or timber sales by auction instead of assigned stumpage sales in the sales carried out in two compartments.