Artroskopik omuz cerrahisinde uygulanan rejyonal anestezi uygulamalarımızın değerlendirilmesi
Assessment of our regional anesthesia applications in arthroscopic shoulder surgery
  1. Tez No: 827190
  2. Yazar: BURAK TAHA SARIOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnterskalen brakiyal pleksus bloğu (ISB), omuz cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif ağrı tedavisinde şu anki altın standarttır. Ancak, özellikle hemidiyafragmatik paralizi riski en önemlisi olmak üzere geniş bir yelpazede komplikasyonlar bu blokla ilişkilendirilmiştir. Tezimizde, interskalen bloğa alternatif olarak anterior supraskapular ve anterior kostoklaviküler düzeylerde yapılan blokların postoperatif analjezi ve hemidiyafragmatik fonksiyonları değerlendirdik ve üç grubu birbiriyle karşılaştırdık. Omuz artroskopisi planlanan 46 hastanın dahil edildiği bu prospektif gözlemcinin kör olduğu çalışmada katılımcılara ISB (n = 15), anterior supraskapular blok (ASB) (n = 15) veya kostoklaviküler brakiyal pleksus bloğu (CCB) (n = 16) yapıldı. Bu çalışmanın birincil amaçları, postoperatif numerik derecelendirme skalası (NRS) ağrı skorunu 1., 2., 6., 12. ve 24. Saatte değerlendirmek ve bloklardan önceki normal solunum sırasında ve bloklardan 30 dakika sonra diyafram ekskürsiyonunu ölçmekti. Cerrahi genel anestezi altında gerçekleştirildi. İlk iki saatlik NRS skorları, ISB grubunda diğer iki gruba göre istatistiksel olarak daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Interscalene brachial plexus block (ISB) is currently the gold standard for postoperative pain relief in patients undergoing shoulder surgery. But it is associated with a wide spectrum of block related complications, with the risk of hemidiaphragmatic paresis of prominent interest. In our thesis, we evaluated postoperative analgesia and hemidiaphragmatic function for blocks at the anterior suprascapular and anterior costoclavicular levels alternative to the interscalene block, and compared three of them with each other. Forty-six patients scheduled for shoulder arthroscopy were included in this prospective observer blinded study and received either ISB (n = 15), anterior suprascapular block(ASB) (n = 15), or costoclavicular brachial plexus block (CCB) (n = 16). Primary aims for this study were to document postoperative numeric rating scale (NRS) pain score at 1, 2, 6, 12, and 24 hours and assesment of diaphragmatic excursion at the beginings and 30 min after the blocks. Surgery was performed under general anaesthesia. NRS scores at first two hours were statistically lower in the ISB group than in other two groups (p0,05).