Toplumsal bir sorun olan uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele çalışmaları: Kütahya Belediyesi 'Umer' örneği
Efforts to combat drug addiction, which is a social problem: The case of Kütahya municipality 'Umer'
  1. Tez No: 827224
  2. Yazar: SEVGİ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Daha Madde bağımlılığı toplumları etkileyen çok yönlü, karmaşık ve önemli bir konudur. İnsanlık tarihinde binlerce yıldır var olan uyuşturucu maddeler toplumlar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmış. Günümüzde ise uyuşturucu, uyarıcı ve halüsinasyon etkilere sahip olan maddeler toplum yapısını sosyal, ekonomik, psikolojik, kültürel, sağlık ve hukuki anlamda etkilemektedir. Madde bağımlısı bireyin toplumsal olumsuzluklara sebebiyet verdiği gibi sosyolojik sebeplerden kaynaklanan sorunlarda bağımlılığa neden olmaktadır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de birçok uyuşturucu bağımlılığına ve bağlantılı suçlara tanıklık etmesi dolayısıyla madde bağımlılığı olgusundan pay alan ülkeler arasında bulunmaktadır. Ülkemizde de uyuşturucu bağımlılığının artması sonucu kurumlar önleme ve mücadeleye yönelik çalışmalar gerçekleştirmeye başlamıştır. Önleme ve mücadele çalışmaları yapan kurumların en başında halkla iç içe olan ve kolayca halka ulaşabilecek ve sorunlara ilk elden müdahale edebilen yerel yönetimler gelmektedir. Bu çalışma Kütahya'da 2019 yılında Kütahya Belediyesinin sosyal belediyecilik kapsamında hayata geçirilen önleme projesi olan UMER (Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi) uyuşturucu bağımlılığına karşı önleme çalışmaları ele alınmaktadır. Yapılan alan araştırmasında UMER'in uyuşturucu bağımlılığını karşı önleme ve mücadele aşamasında bağımlılık riski taşıyan kişilere yönelik eğitim ve bilinçlendirme, farkındalık çalışmaları, danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri kapsamında ne tür çalışmalar yaptığı, amaçları ve hedefleri açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın verileri Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren UMER (Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi) çalışmalarının incelenmesi ile elde edilmiştir. onra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha Substance addiction is a complex and significant issue that affects societies in various ways. Drug substances that have been present in human history for thousands of years have been used by societies for various purposes. Nowadays, substances with stimulating and hallucinogenic effects are affecting society in social, economic, psychological, cultural, health, and legal aspects. While a drug addict can cause social problems, sociological factors also contribute to addiction problems. As a country that witnesses many cases of drug addiction and related crimes, just like in the world, Turkey is among the countries that are affected by the phenomenon of substance addiction. In response to the increasing drug addiction in the country, institutions have begun to carry out prevention and intervention efforts. Local governments, which are closely connected with the public and can easily reach out to the public and provide immediate intervention to the problems, come first among the institutions that carry out prevention and intervention efforts. This study focuses on the prevention project implemented by Kütahya Municipality under the scope of social municipalism, called UMER (Drug Addiction Prevention Center), which aims to prevent drug addiction. In the field research conducted, the activities, objectives, and goals of UMER's education and awareness-raising efforts, awareness-raising activities, counseling, and referral services for those at risk of addiction were explored. The data for the research were obtained by examining the activities of UMER, which operates under the Culture and Social Affairs Directorate of Kütahya Municipality.