A holistic approach to assessing industry 4.0 technologies: Emphasizing human factors and ergonomics using mcdm techniques
Endüstri 4.0 teknolojilerini değerlendirmeye bütüncül bir yaklaşım: MCDM tekniklerini kullanarak insan faktörlerini ve ergonomiyi vurgulamak
- Tez No: 827242
- Danışmanlar: Assoc. Prof. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Endüstri 4.0 ve dijital sistemlerin entegrasyonu, İnsan Faktörleri ve Ergonomi İlkeleri'ne hem fırsatlar hem de zorluklar sunarak, insan emeği ve örgütsel davranışta da dönüşümlere neden oluyor. Bu fırsatlardan yararlanmak için, ortaya çıkan sosyo-teknik etkileşimlere ilişkin kapsamlı bir anlayış geliştirmek çok önemlidir. Yeni dijital teknolojileri uygularken ve Endüstri 4.0'ın sağladığı iş sistemlerini tasarlarken bütünsel, insan merkezli metodolojiler geliştirmek de önemlidir. Bundan yola çıkarak araştırmamızın amacı, endüstri 4.0 uygulamasını etkileyen organizasyonel ve insan faktörlerine öncelik vermek ve etkilenen paydaşların yargılarına dayalı olarak endüstri 4.0 alternatiflerini sıralamak için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri'ni kullanarak bir karar verme modeli geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 and the integration of digital systems is causing transformations in human work and organizational behavior, presenting both opportunities and challenges to Human Factors and Ergonomics' principles. To capitalize on these opportunities, it is crucial to develop a comprehensive comprehension of the emerging socio-technical interactions. It is essential to develop holistic, human-centric methodologies when implementing new digital technologies and designing work systems enabled by Industry 4.0 . The purpose of this research is to develop a decision-making model using Multi-Criteria-Decision-Making-Methods to prioritize the organizational and human factors affecting industry 4.0 implementation and, rank industry 4.0 alternatives based on the judgements of affected stakeholders.