Türkiye denizlerinde dağılım gösteren Mytilidae türlerinin biyo-ekolojik özellikleri
Bio-ecological features of the Mytilidae species distributing along the Turkish seas
- Tez No: 827289
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Zooloji, Marine Science, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren Mytilidae (Mollusca: Bivalvia) türlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla, toplam 156 istasyonun (0-183 m) çeşitli biyotoplarından alınan örnekler değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, 15 genus, 22 tür ve bu türlere ait 4591 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden Crenella arenaria, Gregariella semigranata ve Nypamodiolus simpsoni Türkiye denizleri Bivalvia faunası için yeni kayıt türlerdir. Ayrıca, 1 tür (Lioberus agglutinans) Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları için ve 1 tür (Mytilaster marioni) Türkiye'nin Akdeniz kıyıları için ilk defa bildirilmektedir. Bulunan türlerden Arcuatula perfragilis, Arcuatula senhousia, Brachidontes pharaonis ve Septifer cumingii Türkiye kıyıları için yabancı türlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples taken from various biotopes of a total of 156 stations (0-183 m) were evaluated in order to determine the taxonomic and ecological characteristics of Mytilidae (Mollusca: Bivalvia) species distributed in the Black Sea, Marmara Sea, Aegean Sea and Mediterranean coasts of Türkiye. As a result of the analysis, 15 genera, 22 species and 4591 individuals belonging to these species were identified. Among these species, Crenella arenaria, Gregariella semigranata ve Nypamodiolus simpsoni are new record species for Bivalvia fauna of Turkish seas. In addition, one species (Lioberus agglutinans) is reported for the first time for the Aegean Sea coasts of Türkiye and one species (Mytilaster marioni) for the Mediterranean coast of Türkiye. Among the species found, Arcuatula perfragilis, Arcuatula senhousia, Brachidontes pharaonis and Septifer cumingii are alien species for Turkish coasts.