El yaralanması olan bireylerde üst ekstremite fonksiyonelliğinin okupasyonel yeterlilik, okupasyonel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of upper extremity functionality on occupational competence, occupational performance and quality of life in individuals with hand injury
- Tez No: 827288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üst ekstremite fonksiyonelliğinin, okupasyonel yeterlilik, okupasyonel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya el yaralanması olan 93 birey dahil edildi. Çalışma kapsamında genel bilgi formu, kaba kavrama kuvveti ölçümü, pinç kavrama kuvveti ölçümü, propriosepsiyon değerlendirmesi, iki nokta ayrımı testi ve sivri/künt testi, Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), Aktivite Öz Değerlendirme Ölçeği (AÖDÖ), Kanada Okupasyonel Performans Ölçümü (KOPÖ) ve Kısa Form 12 (KF-12) kullanıldı. Verilerin analizinde normallik değerleri dikkate alınarak iki kategoriden oluşan değişkenlere bağımsız örneklem t-test, ikiden fazla kategoriden oluşan değişkenlere ise tek yönlü varyans analizi uygulandı. İki sürekli değişken arasındaki ilişkinin varlığını ve yönünü belirleyebilmek için pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanıldı. Üst ekstremite fonksiyonelliğinin, okupasyonel yeterlilik, okupasyonel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenebilmesi amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi modeli kuruldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of upper extremity functionality on occupational competence, occupational performance and quality of life. Materials and Methods: 93 individuals with hand injuries were included in the study. Within the scope of the study, general information form, rough grip strength measurement, pinch grip strength measurement, proprioception assessment, two-point discrimination test and pointed/blunt test, The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH), Occupational Self-Assessment (OSA), Canadian Occupational Performance Measure (COPM), Short Form 12 (SF-12) were used. In the analysis of the data, taking into account the normality values, ındependent sample t-test was applied to the variables consisting of two categories, and one-way analysis of variance was applied to the variables consisting of more than two categories. pearson product moments correlation was used to determine the existence and direction of the relationship between two continuous variables. Multiple linear regression analysis model was established in order to examine the effect of upper extremity functionality on occupational competence, occupational performance and quality of life.