GX8CrNi25-21 kalite östenitik paslanmaz çeliğin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving of mechanical properties of GX8CrNi25-21 grade austenitic stainless steel
- Tez No: 827362
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ, PROF. DR. TANJU TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, döküm yöntemi ile GX8CrNi25-21 malzemesi üretilmiştir. Malzeme dört farklı sıcaklık ve altı farklı soğutma şiddetine maruz bırakılarak ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlemin birincil ve ikincil karbür içeriği, karbür dağılımı, karbür biçimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aşıma deneyleri neticesinde malzemenin termal şoklara karşı davranışı ve aşınma direnci belirlenmiş ve en uygun ısıl işlem şartları belirlenmeye çalışılmıştır. Malzemeye uygulanan homojenleştirme ısıl işlemi sonrası soğutma şiddetinin artırılmasının sertliği azalttığı saptanmıştır. Sertlik artışının sebebinin yapıda martenzitik dönüşümden kaynaklanmadığı, yapıdaki ikincil karbür içeriği ile ilgili olduğu belirlenmiştir. Homojenleştirme ısıl işleminden sonra yapıda karbür yapısı ve dağılımı farklılık göstermiştir. Primer karbürlerin boyutu azalmış ve dağılımları homojenlik kazanmıştır. Matriste daha küçük ve eş eksenli tane içine dağılmış sekonder karbürler meydana gelmiştir. Karbürün sertlik ve hacim oranının aşınma oranını belirlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, GX8CrNi25-21 material was produced by casting. The material was subjected to heat treatment by being exposed to four different temperatures and six different cooling intensities. The effects of heat treatment on primary and secondary carbide concentration, carbide distribution, and carbide type were investigated. As a result of abrasion tests, the behavior of the material against thermal shocks and wear resistance were determined and the most suitable heat treatment conditions were tried to be determined. It was determined that increasing the cooling intensity after the homogenization heat treatment applied to the material decreased the hardness. It was determined that the reason for the increase in hardness was not due to the martensitic transformation in the structure, but was related to the secondary carbide content in the structure. After the homogenization heat treatment, the carbide structure and distribution in the structure differed. The size of the primary carbides decreased and their distribution became homogeneous. Secondary carbides dispersed into smaller and equiaxed grains were formed in the matrix. It was determined that the hardness and volume ratio of carbide determined the wear rate.