Gastrointestinal inflamasyonlu köpeklerde serum diamin oksidaz, zonulin, laktat ve D-dimer seviyelerinin tespiti
Determination of serum diamine oxidase, zonulin, lactate and D-dimer levels in dogs with gastrointestinal inflammation
- Tez No: 827599
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: İntestinal sistem patojenlere karşı bir savunma bariyeri gibi görev alırken aynı zamanda seçici emilim yoluyla temel besinlerin, iyonların ve diğer bileşiklerin metabolizmada kalmasını veya atılımını düzenler. Sızıntılı bağırsak da denilen patolojik durum bu bariyer işlevi bozukluğunda ve seçici geçirgenlik işlevinde değişiklikler meydana geldiğinde şekillenir. Ölüm veya hastalık, bağırsak duvarından“sızan”toksin ya da patojenlerin sistemik etkilerinin ve sonrasında başlayan inflamatuvar aracıların üretimini içeren bağışıklık tepkisinin bir sonucudur. Sızıntılı bağırsak bu nedenle hem hayatı tehdit eden bağırsak tıkanıklıklarına hem de hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek kronik hastalıklara yol açmaktadır. Erken tanı, prognoz ve komplikasyonların öngörülebilmesi ve olguların risk kategorilerine ayrılması amacıyla kullanılan biyobelirteçler klinik kullanımda oldukça yararlıdır. Bu konuda farklı etiyolojik nedenlerle oluşan gastrointestinal inflamasyonda diamin oksidaz, zonulin, laktat ve D-dimer'ın sızıntılı bağırsağın tespitinde diyagnostik biyobelirteçler olarak rutinde kullanımının, teşhis ve sağaltım protokolleri konusunda fayda sağlayacağı düşünüldüğünden, analiz sonuçlarının bu bağlamda değerlendirilmesi çalışmamızın ana hedefi olmuştur. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında en az 1 gündür süre gelen diyare, kusma gibi gastroenteritis semptomları ile getirilen ve en az 1 ay öncesine kadar antibiyotik kullanmamış olan 62 hasta değerlendirilmiştir. Olgular yaş, ırk ve cinsiyet anlamında bir sınıflandırmaya tabii tutulmazken, etiyolojik sınıflandırma dikkate alınmıştır (Tablo 9). Kontrol grubu, aşıları ve antiparaziter tedavileri düzenli yapılan ve klinik olarak sağlıklı bulunan 10 köpekten oluşturulmuştur. Çalışma grubundaki olgulardan herbiri için Vena cephalica antebrachii'den antikoagülanlı tüplere 2'şer ml kan alınarak D-dimer ve laktat ölçümleri gerçekleştirilmiş ve ELISA ile gerçekleştirilecek DAO ve zonulin testi için antikoagülansız tüplere 2' şer ml kan alınıp santrifüje edilen örnekler -80 derecede saklanmış ve ELISA testleri akredite laboratuvarda yapılmıştır. Örneklerin hemolize ya da hiperlipidemik olmamasına dikkat edilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamına 0-5 yaşlı her iki cinsiyette ve farklı ırklarda 72 adet köpek dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: While the intestinal tract acts as a defense barrier against pathogens, it also regulates the metabolism or excretion of essential nutrients, ions and other compounds through selective absorption. The pathological condition, also called leaky gut, is formed when changes in this barrier dysfunction and selective permeability function occur. Death or disease is the result of the systemic effects of toxins or pathogens“leaking”through the intestinal wall and the subsequent immune response, which includes the production of inflammatory mediators. Leaky gut therefore leads to both life-threatening intestinal blockages and chronic diseases that can negatively affect life. Biomarkers used for early diagnosis, prediction of prognosis and complications, and classification of cases into risk categories are very useful in clinical use. Since it is thought that the routine use of diamine oxidase, zonulin, lactate and d-dimer as diagnostic biomarkers in the detection of leaky gut in gastrointestinal inflammation caused by different etiological reasons, it is thought that it will be beneficial for diagnosis and treatment protocols, the evaluation of the analysis results in this context has been the main target of our study. Materials and Methods: Within the scope of the study, 62 dogs who were brought with gastroenteritis symptoms such as diarrhea and vomiting for at least 1 day and who did not use antibiotics until at least 1 month before were evaluated. While the cases were not classified in terms of age, race and gender, the etiological classification was taken into account. (Table 8). The healthy control group consisted of 10 dogs that were regularly vaccinated and treated with antiparasitic agents and were found to be clinically healthy. D-dimer and lactate measurements were performed by taking 2 ml of blood from Vena cephalica antebrachii into tubes with anticoagulants for each of the cases in the study group. ELISA tests were carried out in an accredited laboratory. Care was taken to ensure that the samples were not hemolyzed or hyperlipidemic. Results: 72 dogs of both sexes and different breeds, aged 0-5 years, were included in the study.