Fotovoltaik entegre edilmiş güneş kırıcıların enerji etkinlik ve görsel konfora etkilerinin irdelenmesi
Investigating the effects of photovoltaic integrated shading devices on energy efficiency and visual comfort
- Tez No: 827600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Binalara entegre edilmiş fotovoltaik (BIPV) teknolojiler, adaptif güneş kırıcı cihazlar ile birleştirildiğinde, binalarda ısıtma ve soğutma yüklerini yönetmek söz konusu olabilmekte, aynı zamanda elektrik üretimi yoluyla adaptif cephe verimliliğini artırmak bakımndan da olumlu bir potansiyel sunmaktadır. Bu durum, bir binanın cephesine ulaşan güneş radyasyonunun miktarını kontrol ederek enerji talebini ve gün ışığından yararlanmayı optimize etmemizi mümkün kılar. Ancak, adaptif BIPV teknolojisinin kullanımı, birçok değişkeni optimize etmek için girdi ve çıktı verilerinin detaylı bir şekilde incelenmesini gerektirir. bu konu mevcut tez kapsamında incelenmiştir. Bu tez çalışması, fotovoltaik güneş kırıcıların optimum özelliklerini belirlenmesine odaklanmaktadır. Amaç, adaptif fotovoltaik güneş kırıcıların (PVSD) ısıtma ve soğutma yükleri, mekânın gün ışığı düzeyleri ve enerji üretim kapasitesi arasındaki dengeyi araştırmaktır. Bu doğrultuda, bir varsayımsal hücre tipi ofis binasının simulasyon modeli geliştirilmiş ve Fotovoltaik güneş kırıcı sistemlerinin etkisini değerlendirmek için kullanılmıştır. Rhino ve Grasshopper için bir eklenti olan ClimateStudio programı, aylık optimum güneş kırma düzenlerini simüle etmek ve tanımlamak için kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının bulguları, verimli kullanıma dayalı olarak tanımlanan PVSD programları, ısıtma ve soğutma mevsimlerini kapsamak için farklı tasarım seçenekleri ve her ay için belirlenen güneş kırıcı elemanlarının en uygun düzenlemesi içerir. Sonuçlar, önerilen güneş kırıcı yönteminin enerji verimliliği ve mekandaki gün ışığının kalitesi açısından önemli gelişmeler sağlama potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Building integrated photovoltaics (BIPV) technology coupled with adaptive shading devices is promising for improving the efficiency of adaptive facades via electricity production while managing heating and cooling loads in buildings. Controlling and benefiting from the amount of solar radiation that reaches a building's façade therefore enables us to optimize the energy demand and daylight in that building. Using adaptive BIPV technology, however, necessitates a thorough examination of inputs and outputs to optimize numerous variables that were included in the present thesis. The present thesis study focuses on determining the optimal characteristics of adaptive BIPV shading devices. The aim is to investigate the balance between the heating and cooling loads, daylight levels of the space, and energy production capacity of the adaptive photovoltaic shading devices (PVSD). Therefore, a simulation model of a hypothetical cell-type office building was developed to evaluate the effect of the PV shading systems. ClimateStudio (a plug-in for Rhino and Grasshopper) was used to simulate and define the monthly optimum shading schemes. The findings of the present thesis study include the PVSD schedules defined based on efficient utilization, different design options to cover heating and cooling seasons, as well as the optimal position and angle of shading elements defined for every month. The results demonstrated the impressive capability of the suggested shading approach to achieve significant improvements in both energy efficiency and the quality of daylight within the space.