Bir döner pişirme makinesinin enerji, ekserji analizi ve enerji verimliliğinin incelenmesi
Energy, exergy analysis, and investigation of energy efficiency of a doner cooking machine
- Tez No: 827630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Döner, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sevilen et türevi bir popüler sokak yemeğidir. Döner, döner makinesi adı verilen; odun ateşi, doğal gaz veya elektrik ile çalışan, ısı kaynağının önünde döner etinin yerleştirildiği, dönen bir aksamı olan makine ile pişirilir. Bu çalışmada, elektrikli bir döner makinesinin; rezistans ile döner etinin 10 veya 15 cm uzaklıklarda, 2 veya 3 adet açık rezistans sayısı ile 3 ya da 4 dakikada bir olacak kesim periyotları için zamana bağlı sürekli akışlı sistem olarak ele alınmış, enerji ve ekserji analizi yapılmış ve bu parametreler içerisindeki optimum çalışma koşulu bulunmuştur. Bu farklı parametrelerdeki deneyler için hesaplamalı akışkanlar dinamiği simülasyonu ANSYS programında yapılmıştır. Simülasyonun deneysel çalışma ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Ön çalışmalar kapsamında da odun ateşli döner makinesinin çalışma prosesinin basit bir modeli Matlab SIMULINK programında modellenmiştir. Ayrıca yine ön çalışmalar kapsamında odun ateşli ocak veya fırınlar için standartlaştırılmış su kaynatma testi, elektrikli döner makinesine uyarlanmış ve literatüre döner makinesinin verimliliğinin hesaplanmasının kolay bir yolu olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Doner, a popular street food loved in many countries, especially in Turkey. It is a meat-based dish that is cooked using rotating rod in a machine called a“doner machine,”which can be powered by wood fire, natural gas, or electricity. In this study, an electric doner machine was analyzed as a time-dependent continuous flow system for energy and exergy analysis. Analyzes were made for 10 or 15 cm distances, 2 or 3 active resistances and every 3 or 4 minutes the cutting periods and optimum working condition was found in these parameters. Computational fluid dynamics simulations using the ANSYS were performed for experiments with different parameters. The simulation results were found to be consistent with the experimental findings. As part of the preliminary work, a simplified model of the wood-fired doner machine process was developed using the Matlab SIMULINK program. Furthermore, a standardized water boiling test, typically used for wood-fired stoves or ovens, was adapted for the electric doner machine and proposed as an easy way to calculate the efficiency of the doner machine in the literature