NWA 6212 meteoritindeki inorganik ve organik materyallerin titreşimselspektroskopi, mikroskopi ve kristalografi teknikleriyle belirlenmesi:Astrobiyolojik bir yaklaşım
Determination of inorganic and organic materials in NWA 6212 meteorite by vibrational spectroscopic, microscopic and crystallographic techniques.An astrobiologic approach
- Tez No: 827632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
NWA 6212 meteoritinin incelenmesinin amaçlandığı bu yüksek lisans tezinde, FTIR, Raman spektroskopi, XRD ve SEM-EDS yöntemleri kullanılmıştır. LL grubu meteoritlerin olivin, feldspar, troilit, demir oksit ve piroksen içerdikleri bilinmektedir. Toz ve parça olarak incelenen NWA 6212 meteoritinde olivin grubuna ait forsterit minerali ve piroksen grubuna ait olan ferrosilit minerali bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak XRD incelemesi sonunda troilit, daubreelit, mackinawit, magnetit, tschernichit ve pentlandit minerallerinin bulunduğu görülmüştür. Meteoritin içerdiği elementler ise SEM-EDS analizi ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, FTIR, Raman spectroscopy, XRD and SEM-EDS methods were used to investigate the NWA 6212 meteorite. LL group meteorites are known to contain olivine, feldspar, troilite, iron oxide and pyroxene. NWA 6212 meteorite, which was analyzed as powder and fragments, was found to contain forsterite mineral which belong to the olivine group and ferrosilite mineral which belongs to the pyroxene group. In addition to these findings, XRD analysis revealed the presence of troilite, daubreelite, mackinawite, magnetite, tschernichite and pentlandite minerals. The elements contained in the meteorite were determined by SEM-EDS analysis.