Tarihi bir cami minaresi yapısal analizi
Structural analysis of a historical mosque minaret
  1. Tez No: 827638
  2. Yazar: BURCAN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı Urla'da bulunan 1554 yılında inşa edilmiş Hacı Turhan Kapan Camii'nin minaresinin olası bir depremde sergileyeceği performansın analizler yapılarak belirlenmesidir. Tarihimizi oluşturan yapıları koruma ve bizden sonraki nesillere aktarmak için birçok çalışma yapılmaktadır. Deprem bölgesi üzerinde bulunan ülkemiz, tarihi değer açısından çok değerli eserleri barındırır, bunların nesiller boyu sürdürülebilmesi ve korunması da bizlerin görevidir. Geçmişe baktığımızda tarihi yapıların ağırlıklı olarak taş, tuğla, harç gibi malzemeler kullanılarak yapıldığını görmekteyiz. Bu tezin konusu olan, Hacı Turhan Kapan Camisinin minaresi de zamanının yapı malzemeleri olan taş, tuğla ve harçtan inşa edilmiştir. Çalışmada bu malzemler üzerinde tahribatsız testler yapılarak minaret yapısının malzeme parametreleri tahribatsız testler yardımı ile elde edilmiştir. Daha sonra Sonlu Elemanlar Yöntemi ile minare bilgisayar ortamında modellenerek geçmişte meydana gelmiş iki farklı deprem etkisi altında zaman tanım analizi yapılmış ve bu depremler altındaki davranışı ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda minaredeki mevcut hasarlar ile bilgisayar analizi sonuçlarının benzerlik gösterği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the performance of the minaret of the Hacı Turhan Kapan Mosque, which was built in 1554 in Urla, in a possible earthquake, by analyzing it. Many studies are carried out to protect the structures that make up our history and to transfer them to the next generations. Our country, which is located on the earthquake zone, contains very valuable artifacts in terms of historical value, and it is our duty to maintain and protect them for generations. When we look at the past, we see that historical buildings were mainly built using materials such as stone, brick and mortar. The minaret of the Hacı Turhan Kapan Mosque, which is the subject of this thesis, was also built of stone and brick, the building materials of its time. Computer software is of great importance in understanding historical artifacts and in the improvement studies to be made. As technology develops, we are able to reveal new analysis methods and model in the closest way to reality.