3B In Vitro dinamik kan-beyin bariyeri modelinde epigenetik mekanizmaların incelenmesi
Investigation of epigenetic mechanisms in a 3D In Vitro dynamic blood-brain barrier model
- Tez No: 827678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kan-beyin bariyeri (KBB), merkezi sinir sisteminde kan ve beyin arasındaki dengeyi korumak için hayati bir yapıdır. Biyomolekül değişimi, iyon dengesi, besin dağıtımı ve toksik kontrollü molekül geçişi, KBB'nin normal işlevinden kaynaklanmaktadır. KBB'nin yapısı ve yapısındaki hücrelerin fonksiyonel davranışlarının incelenmesi hastalıkların anlaşılabilmesi için oldukça önemi araştırma alanını temsil eder. Bu nedenle, in vitro KBB modelleri, uygun tedaviler için araştırmayı kolaylaştırabilir. KBB'nin fizyolojik özellikleri in vitro tam olarak modellenememiştir. Dinamik kültür şartlarını sağlayarak kan damarı akışının simüle edilmesi için çip platformunun kullanılması planlanmıştır. Beyin kılcal damarlarının fizyolojik olarak maruz kaldığı kan akışını, kayma gerilimini modelleyebilmek amacıyla dinamik kültür koşulları sağlanmıştır. Mekanik etki uygulanmamış hücrelerden elde edilen sonuçlarla ve laminar akış uygulanan hücrelerden elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Beyin mikrosvasküler endotel hücreleri üzerindeki mekanik uyaranların etkilerini inceleyebilmek amacıyla immünofloresans boyamalar ve epigenetik analizler gerçekleştirilmiştir. Mekanik uyarı altında KBB'de sıkı bağlantı proteinlerinin ekspresyonun artışı fizyolojik koşullara daha yakın KBB modelinin simüle edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The blood-brain barrier (BBB) is a vital structure in the central nervous system to maintain the balance between blood and brain. Biomolecule exchange, ion balance, nutrient distribution and toxic controlled molecule migration are due to the normal function of the BBB. Examination of the structure of the BBB and the functional behavior of the cells in its structure represents a very important research area for the understanding of diseases. Therefore, in vitro BBB models can facilitate the search for suitable treatments. The physiological properties of BBB have not been fully modeled in vitro. It is planned to use the chip platform to simulate blood vessel flow by providing dynamic culture conditions. Dynamic culture conditions were provided in order to model the blood flow and shear stress to which the brain capillaries are physiologically exposed. The results obtained from cells without mechanical effect and the results obtained from cells with laminar flow were examined. In order to examine the effects of mechanical stimuli on brain microsvascular endothelial cells, immunofluorescence staining and epigenetic analyzes were performed. It was found that increased expression of tight junction proteins in BBB under mechanical stimulation simulated a BBB model closer to physiological conditions.