COVİD 19 salgını süresince sağlık yöneticilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin karar verme becerisi üzerine etkisi: Çanakkale ili örneği
The effect of health administrators' intolerance for uncertainty levels on decision- making skills duri̇ng the COVİD 19 episode: The case of Çanakkale
  1. Tez No: 827713
  2. Yazar: ÖZGE TOKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ VOLKAN AKYÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tüm dünyada yaşanılan pandemi bir krizdir. Kriz esnasında hızlı ve doğru kararlar alıp uygulamak önem taşır. Her ne kadar yönetsel veya pandemi gibi belirsizlikler karar vermeyi zorlaştırsa da Sağlık yöneticileri yaşanılan olaylar karşısında belirsiz durumlarda dahi olsa karar alma konusunda bir tutum sergilemelidir. Karar verme durumundan kaçınma sonucunda yönetsel olumsuzluklarla karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Yaşanabilecek olumsuzlukların sonuçları birçok şeyi etkileyebilmektedir. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu , katılımcıların belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerini belirlemek amacıyla Carleton, Norton ve Asmundson (2007) tarafından geliştirilen ve Sarıçam, Erguvan, Akın ve Akça (2014) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği-Kısa Formu ve Mann, Burnett, Radford ve Ford (1997) tarafından hazırlanan melborn karar verme ölçeği kullanılarak yüzyüze anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmaya Çanakkale İli, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Sözleşmeli yönetici statüsündeki Başkan, Başkan Yardımcısı, Uzman, Kamu Kurumları içinde yer alan Hastane, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi, Özel Hastaneler ve Üniversite Hastanesinde görev yapan Başhekim, Başhemşire/ Sağlık Bakım Hizmet Müdürü, İdari Mali İşler Müdürü, İlçe Sağlık Müdürü, Toplum Sağlığı Başkanı ile Servis Sorumlu Hemşirelerden oluşan 200 kişi katılmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük alt boyutları ile karar verme alt boyutları arasında düşük düzeyde ve pozitif yönlü kısmi ilişki olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenler ile faktör ortalamaları arasına anlamlı farklılık bulunamamıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlükte kurumlar arasında anlamlı fark tespit edilmiş ancak karar verme alt boyutlarında anlamlı fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The global pandemic is a crisis. During a crisis, it is important to take quick and correct decisions and implement them. Although uncertainties such as administrative or pandemic make it difficult to make decisions, Health administrators should take a decision-making attitude even in uncertain situations in the face of events. As a result of avoiding the decision-making situation, it is inevitable to face managerial negativities. The consequences of the negativities that may be experienced can affect many things. In the study, the personal information form developed by the researcher, the Intolerance of Uncertainty Scale-Short Form developed by Carleton, Norton, and Asmundson (2007) and adapted into Turkish by Sarıçam, Erguvan, Akın, and Akça (2014) in order to determine the participants' levels of intolerance to uncertainty, and Mann, Burnett. Data were collected by face-to-face survey method using the melborn decision-making scale prepared by Radford and Ford (1997). The President, Vice President, Specialist, who is a contracted manager working within the body of Çanakkale Province, Provincial Health Directorate, Hospital, District Health Directorate, Community Health Center, Private Hospitals and University Hospital, Head Physician, Head Nurse / Health Care Service Manager , Administrative Financial Affairs Manager, District Health Director, Community Health Head and Service Nurses in charge of the service were attended by 200 people. It has been determined that there is a low and positive partial relationship between the sub-dimensions of intolerance of uncertainty and the sub-dimensions of decision making. No significant difference was found between demographic variables and factor averages. There was a significant difference between institutions in intolerance of uncertainty, but no significant difference was found in decision-making sub-dimensions.