Effects of encapsulated urea and inoculant addition on corn silage quality and gas production parameters
Enkapsüle üre ve inokulant ilavesinin mısır silajı kalitesi ve gaz üretim parametreleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 827730
  2. Yazar: MARYAMA KHALIF MOHAMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ziraat, Nutrition and Dietetics, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ENKAPSÜLE ÜRE VE İNOKULANT İLAVESİNİN MISIR SİLAJI KALİTESİ VE GAZ ÜRETİM PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Maryama KHALİF MOHAMUD Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Eylül 2023 Danışman: Prof. Dr. Yusuf KONCA ÖZET Bu çalışma, enkapsüle edilmiş üre ve inokulant ilavesinin mısır silajlarında kimyasal kompozisyon ve silaj kalite özellikleri ile aerobik stabilite ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Mısır bitkisi hamur olum zamanında hasat edilmiş ve üre (Ü), üreaz enzimli üre ve polimer kaplı üre ve inokulant ilave edilen gruplar hazırlanmıştır. Bu amaçla iki deneme planlanmıştır. Birinci çalışmada, gruplar şu şekilde oluşturulmuştur: 1: Kontrol (üre ve inokulant ilave edilmeyen silaj), 2: Mısır silajına %1 granül Ü ilavesi, 3: %1 üreaz enzimli üre (NBPT) ilavesi (BitÜ), 3: polimer kaplanmış yavaş salınımlı üre %1 (PCRU) ilavesi yapılmıştır. İkinci çalışmada, 4: silaja % 0,05 inokulant (IN, (Lactobacillus buchneri1x1014Cfu/kg, Lactobacillus plantarum 8x1012Cfu/kg, and Enterococcus faecium 2x1012Cfu/kg and enzymes; xylanase (endo-1.3-beta-xylanase) 2500000 FXU-W/kg and alpha amylase (1,4-alpha-amylase) 2000000 FAU-F/kg), Silamix, Royal A.Ş. Kayseri, Türkiye) ilavesi, 5:silaja % 0,1 IN ilavesi ve 6: silaja % 0,2 IN ilavesi yapılmıştır. Ayrıca silaja üre ve inokulant kombinasyonları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF ENCAPSULATED UREA AND INOCULANT ADDITION ON CORN SILAGE QUALITY AND GAS PRODUCTION PARAMETERS Maryama KHALIF MOHAMUD Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Science M.Sc. Thesis, September 2023 Supervisors: Prof. Dr. Yusuf KONCA ABSTRACT This study was carried out to investigate the effects of encapsulated urea and inoculant addition on chemical composition, silage quality properties, aerobic stability and microbiological properties of maize silages. Corn plant was harvested at the time of pulping and urea (U), urease inhibitors urea (NBPT) and bacterial inoculant added groups were prepared. For this purpose, two experiments were planned. In the first study, the groups were formed as follows: 1: Control (silage without urea and inoculant added), 2: addition of 1% granule U to corn silage, 3: addition of 1% NBPT urea for plant (PlU) produced for plant fertilization, 3: Addition 1% polymer coated slow release urea for rumen (PCRU) were added. In the second study, 4: 0.05% inoculant (IN, (Lactobacillus buchneri1x1014 Cfu/kg, Lactobacillus plantarum 8x1012 Cfu/kg, and Enterococcus faecium 2x101 2Cfu/kg and enzymes; xylanase (endo-1.3-beta-xylanase) 2500000 FXU-W/kg and alpha amylase (1,4-alpha-amylase) 2000000 FAU-F/kg), Silamix, Royal A.Ş. Kayseri, Turkey) was added to the silage, 5: 0.1% IN was added to the silage, and 6: 0.2% IN was added to the silage. In addition, urea and inoculant combinations were created for silage.