PGPB bakteri izolatlarının çim bitkisinde hastalığa neden olan bazı patojenlere karşı biyolojik mücadelede kullanım imkanlarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using PGPB bacterial isolates in biological control against some pathogens that cause disease in grass plants
- Tez No: 827731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DADAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
(BG) olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Biyolojik gübreler sürdürülebilir tarım için büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada özellikle bölgemizde yetersiz olan yeşil alanların oluşturulmasında kullanılan çim bitkilerinin gelişimi üzerine PGPB etkisi araştırılacaktır. Böylece çim yetiştiriciliğinde kullanılan zararlı kimyasalların yerine alternatif olarak kullanılabilecek tamamen doğal insan ve çevre sağlığını tehdit etmeyen biyolojik ürünlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışma da Erzurum İli'nde 2021-2022 yılları arasında Nisan-Ekim ayları içerisinde, arazi çalışması yapılmıştır. Belirlenen mevkiilerde de yapılmış olan bu çalışmada, arazilerde mevcut olan hastalık belirtisi gösteren çim örnekleri toplanıp örnekler izole edilmiştir. Patojen olduğu belirlenen izolatlara in vitro ve in vivo şartlarda biyoajan bakteri izolatları kullanılarak biyolojik mücadele de kullanılabilme imkanları araştırılmıştır. Bulgular: Yapılan izolasyonlar sonucu 48 fungus izolatı ve 25 bakteri izolatı elde edilmiştir. Elde edilen bakteri strainlerine HR ve patojenite testleri yapılmış ve negatif sonuç alınmış, fungus izolatlarına yapılan patojenite testleri sonucunda ise bunlardan 12 izolatın patojen olduğu ancak MGF-16, MGF-17 ve MGF-25 izolatlarının ise en virulant olduğu tespit edilmiştir. Patojen olduğu belirlenen bu izolatlara karşı 33 adet biyoajan bakterinin biyolojik mücadelede kullanılma imkanı araştırılmış, yapılan istatiksel analizler sonucunda kontrol ile kıyaslandığında FDG-7 ve FDG-37 izolatlarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Elde edilen sonuçlara göre; çim bitkilerinde en virulant olan MGF-16, MGF-17 ve MGF-25 patojenlerine karşı kullanılan biyoajan bakterilerden FDG-7 ve FDG-37 izolatlarının hem in vitro hem de in vivo şartlarda istatistiki olarak kontrole kıyasla etkili olduğu tespit edilmiş ve bu iki izolatın çimlerde belirlenen fungal patojenlere karşı biyolojik mücadelede kullanılabilme potansiyelinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Plant growth promoting bacteria (PGPB) has been widely used as a biological fertilizer (BG) in agriculture in recent years. Biological fertilizers are of great importance for sustainable agriculture. In this study, the effect of PGPB on the development of grass plants, which is used in the creation of green areas, which is insufficient especially in our region, will be investigated. Thus, it is aimed to develop completely natural biological fertilizers that do not threaten human and environmental health, which can be used as an alternative to harmful chemicals used in grass cultivation. Method: This study was conducted between the years 2021-2022, in April-October, field study. In this study, which was also carried out in the determined locations, grass samples showing signs of disease in the fields were collected and the samples were isolated. Biological control studies were carried out on isolates determined to be pathogenic by using bioagent bacterial isolates under in vitro and in vivo conditions. Findings: As a result of the isolations, 48 fungal isolates and 25 bacterial isolates were obtained. HR and pathogenicity tests were performed on the bacterial strains obtained and negative results were obtained. As a result of the pathogenicity tests performed on the fungal isolates, it was determined that 12 isolates were pathogenic, but MGF-16, MGF-17 and MGF-25 isolates were the most virulent. The possibility of using 33 bioagent bacteria in biological control against these isolates that were determined to be pathogenic was investigated, and as a result of the statistical analysis, it was determined that FDG-7 and FDG-37 isolates were effective when compared to the control. Results: According to the results obtained; It was determined that FDG-7 and FDG-37 isolates, which are bioagent bacteria used against MGF-16, MGF-17 and MGF-25 pathogens, which are the most virulent in lawn plants, were statistically effective compared to the control in both in vitro and in vivo conditions. It is thought that it may have the potential to be used in biological control against determined fungal pathogens.