Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yorumunda demokratik toplumda gereklilik ölçütü
In the interpretation of the European Convention on Human Rights principle of necessity in a democratic society
- Tez No: 827742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8-11. maddelerini yorumlarken özel bir usul geliştirmiştir. Üç aşamalı test olarak isimlendirilen bu yöntem, demokratik toplum için özel önem taşıyan“özel ve aile hayatına saygı hakkı”,“din veya inancını açıklama özgürlüğü”,“ifade özgürlüğü”ve“toplantı ve dernek kurma özgürlüğü”bağlamında gerçekleştirilen müdahalelerin meşru olup olmadığını tespit etme amacı taşır. Bu noktada hak ve özgürlüklere yönelik meşru bir müdahaleden bahsedebilmek için“yasallık”,“meşru amaç”ve“demokratik toplumda gereklilik”ölçütlerine riayet edilmesi gerekir. Böylece hak ve özgürlüklerin sınırlanmasına bir sınır çizilmiş olmaktadır.“Çoğulculuk, hoşgörü ve açık fikirlilik”demokratik toplumun vazgeçilmez unsurları olarak görülmektedir. Bir müdahalenin gerekli görülebilmesi ise“zorlayıcı bir toplumsal ihtiyacı karşılamasına”ve“izlediği meşru amaçla orantılı olmasına”bağlıdır. Bu doğrultuda çatışan menfaatler arasında adil bir denge kurulması“dar anlamda orantılılık”olarak da ifade edilen“dengeleme”ölçütünün konusunu oluşturur. Ayrıca“takdir marjı doktrini”ve“orantılılık ölçütü”arasında müdahalenin meşru görülebilmesi bakımından yakın bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The European Court of Human Rights has developed a specific method for interpreting Articles 8-11 of the European Convention on Human Rights. This method, called the“three-part test”, aims to determine whether the interferences carried out in the context of“right to respect for private and family life”,“freedom of thought, conscience and religion”,“freedom of expression”ve“freedom of assembly and association”, which are of particular importance for a democratic society, are legitimate. At this point, in order to refer a legitimate interference with rights and freedoms, must be comply with the principles of“lawfulness”,“legitimate aim”and“necessity in a democratic society”. Thus, a limit is drawn to the limitation of rights and freedoms.“Pluralism, tolerance and open-mindedness”are seen as indispensable elements of a democratic society. For an interference to be deemed necessary, it must corresponds“a pressing social need”and be“proportionate to the legitimate aim pursued”. Accordingly, to strike a fair balance between conflicting interests is the subject of the priciple of balancing, which is also referred to as“proportionality in the narrow sense”. There is also a close connection between“the doctrine of margin of appreciation”and“the priciple of proportionality”in that interference can be justified.