Hükümlülerin çalıştırılması
Employment of convicts
  1. Tez No: 827741
  2. Yazar: FUNDA KAYA BOZOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 574
Özet
Ceza infazının öncelikli amacı, hükümlünün toplumla yeniden bütünleşmesi ve yeniden suç işlenmesinin engellenerek toplumun korunmasıdır. Hükümlülerin çalıştırılması, ceza ve infazın amaçlarına ulaşmasında etkin bir rol oynamaktadır. Çalıştırma, infaz içeriğinin esasını oluşturmakta ve toplumla yeniden bütünleşmenin belirleyici koşulunu oluşturmaktadır. Hükümlülerin çalıştırılması, gerek hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesi sürecinde gerekse hapis ve adli para cezalarına alternatif bir yaptırım veya infaz yöntemi olarak toplumsal ortamda uygulanmaktadır. Hükümlülerin çalıştırılması insanlık tarihinin her döneminde ve dünyanın her bölgesinde görünen bir kurumdur. Hapis cezasından önce de bir yaptırım şekli olarak uygulanan çalıştırma, hapis cezasının ortaya çıkmasıyla farklı şekillerde ama daima bu cezayla iç içe olacak şekilde var olmuştur. Çalıştırma, ceza infaz kurumlarının sınırlı alanını ve sonsuz gibi hissedilen zamanını düzenler. Çalıştırma, hükümlülerin hapis cezasının olumsuz yönlerinden daha az etkilenmesini, gelecekte suçtan uzak ve sorumluluk sahibi bir birey olarak topluma dahil olunması için en önemli araçlardan birini olma niteliğindedir. Öte yandan ceza infaz kurumlarındaki aşırı kalabalıklaşma, bunun beraberinde getirdiği olumsuz koşullar ve hak ihlalleri, pahalı bir yaptırım oluşu gibi hapis cezasının infazındaki güçlükler, cezanın infazı ile ulaşılmak istenen amacı baltalamıştır. Bu nedenle, hapis cezasına ve infazına alternatif yaptırım veya infaz yöntemlerinin arayışı başlamıştır. Hapis cezasının sakıncalarını önlemek adına benimsenen seçenek kurumların en önemlisi ve en yaygın uygulananı, hükümlülerin kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasıdır. Yapılan çalışma kapsamında hükümlülerin çalıştırılması tüm boyutları ile ele alınmaya çalışılmıştır. Uluslararası hukuk ve karşılaştırmalı hukuk düzenlemeleri ile konunun çok yönlü bir bakış açısı ile değerlendirilmesi mümkün olmuştur. Bu çalışma ile hükümlülerin çalıştırılmasının toplumla yeniden bütünleşmeye olan katkısı ortaya konulmak istenmiştir. Çalışmamızın temeli, hükümlülerin çalıştırılmasının infaz siyasetinin pozitif bir unsuru olduğu anlayışına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of execution is the reintegration of the convict into society and the protection of society by preventing recidivism. Employment of convicts plays an active role in achieving the objectives of punishment and execution. Employment constitutes the essence of the content of execution and constitutes the determining condition of reintegration into society. Employment of convicts is applied in the social environment both in the process of serving the prison sentence in the prisons and as an alternative sanction or execution method to imprisonment and judicial fines. The employment of convicts is an institution that appears in every period of human history and in every region of the world. Labor, which was applied as a form of sanction before imprisonment, has existed in different ways with the emergence of imprisonment, but always intertwined with this punishment. Labor regulates the limited space and seemingly endless time of penal institutions. Employment of convicts is one of the most important means to ensure that they are less affected by the negative aspects of imprisonment and to be included in society as responsible individuals who are free from crime in the future. On the other hand, the difficulties in the execution of imprisonment, such as overcrowding in penal institutions, the negative conditions and violations of rights brought about by this and the fact that it is an expensive sanction, have undermined the purpose to be achieved by the execution of the sentence. Therefore, the search for alternative sanctions or execution methods to imprisonment and its execution has begun. The most important and most widely applied of the alternative institutions adopted to prevent the drawbacks of imprisonment is the employment of convicts in a publicly useful work. Within the scope of this study, the employment of convicts has been tried to be addressed in all its dimensions. It has been possible to evaluate the issue from a multidimensional perspective with international law and comparative law regulations. This study aims to reveal the contribution of the employment of convicts to reintegration with society. Our study is based on the understanding that the employment of convicts is a positive element of the execution policy.