Türk çizgi filmlerde geleneksel Türk motiflerinin kullanılması: TRT Çocuk örneği
The use of traditional Turkish motifs in Turkish cartoons: The example of TRT Children
  1. Tez No: 827748
  2. Yazar: EMİRHAN ZAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Crafts, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, Türk çizgi filmlerinin geleneksel motifleri kullanım alanları ve amaçları açısından incelenmesi yapılmıştır. Araştırma evreni TRT çocuk kanalında geleneksel motiflerin kullanıldığı beş çizgi film ile sınırlandırılmıştır. Bu çizgi filmler Maysa ve Bulut, Keloğlan masalları, Dede Korkut hikayeleri, Yusufname ve Niloya çizgi filmleridir. Araştırma içerisinde bu çizgi filmlerin seçilme amacı çizgi film içeriklerinde geleneksel motife rastlanmasıdır. Bu araştırmada Türk kültürünün önemli bir parçası olan geleneksel motiflerin günümüze nasıl aktarıldığı incelemiştir. Araştırmanın verileri nitel araştırma yöntemi içerisinde bulunan dokümantasyon araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırma kapsamında incelenen dokümanlardan elde edilen geleneksel motiflerin kullanıldığı çizgi filmlerin rastlanılan sahnelerinin incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the traditional motifs of Turkish cartoons in terms of usage areas and purposes. The research universe was limited to five cartoons using traditional motifs on the TRT children's channel. These cartoons are Maysa and Bulut, Keloğlan tales, Dede Korkut stories, Yusufname and Niloya cartoons. The purpose of choosing these cartoons in the research is to find traditional motifs in cartoon content. In this research, it has been examined how traditional motifs, which are an important part of Turkish culture, are transferred to the present day. The documentation research method, whose data are included in the qualitative research method, was used. As a result, the scenes of the cartoons in which traditional motifs obtained from the documents examined within the scope of the research were examined.