Madeliene Vionnet tasarımları ışığında büyük beden giysi tasarım denemeleri
Big size clothing design trials in the light of Madeleine Vionnet designs
  1. Tez No: 827776
  2. Yazar: EMEL HAYALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Moda, dinamik yapısı gereği değişim içeren bir olgudur. Bu nedenle tasarımcılar, özgün ve güncel ürünler tasarlayabilmek için pek çok kaynakla birlikte geçmişin stil ve görünümlerinden de ilham alarak yeni fikirler ortaya koymaktadır. Bu geleneksel bakış açısı ile tasarımlarında Antik Yunan sanatının zarif ve incelikli ruhunu yaşatmış olan ünlü Fransız modacı Madeleine Vionnet, yirminci yüzyılda kadınların sosyal yaşam ve iş hayatına katılması ile değişen giyim ihtiyaçlarına ve dönemin zorlu dönüşümlerine, moda tarihine damga vuran yenilikler ile cevap vermiştir. Bu çalışma; tasarımlarını, gelecek nesil tasarımcılar için değerli katkılar sağlayacak bir miras olarak bırakan Madeleine Vionnet tasarımlarının ve moda dünyasına katkılarının incelenmesi için planlanmış ve yürütülmüştür. Teknolojik gelişmeler sonucu üretimin hız kazandığı yirminci yüzyıldan günümüze moda endüstrisi, büyük beden bireylerin beklenti ve isteklerine duyarsız kalmış veya sınırlı model çeşitliliği ile cevap verebilmiştir. Geçmişin mirasından yola çıkılarak, kadın büyük beden giyim alanına model çeşitliliği açısından katkı sağlanması mümkün müdür sorusundan hareketle yürütülen çalışmanın amacı; Vionnet tasarımları ışığında, özgün büyük beden kadın giysi tasarımları ortaya koymaktır. Amacı gerçekleştirmek üzere, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yöntemi kullanılmış olup; Vionnet'in moda dünyasına katkıları, esinlendiği kaynaklar ve giysi tasarım sürecinde kullanmış olduğu yöntem ve teknikler araştırılmış, modacının çalışmanın amacını karşılar nitelikte ulaşılabilen on adet kadın giysi tasarımı örneği incelenmiş, elde edilen bilgiler ışığında beş adet giysi tasarımı üretilmiştir. Çalışmanın, büyük beden kadınlar için alternatif giysi tasarım örnekleri sunması, Madeleine Vionnet ile ilgili yeterli sayıda Türkçe çalışma olmaması nedeniyle kaynak oluşturması ve moda tasarımı ile ilgilenen meslek sahipleri, lisans ve lisansüstü öğrenciler için giysi tasarım sürecini yansıtan uygulamalı bir çalışma olması açılarından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fashion is a phenomenon that involves change due to its dynamic nature. For this reason, designers come up with new ideas, inspired by the styles and looks of the past, along with many sources, in order to design original and current products. With this traditional point of view, the famous French fashion designer Madeleine Vionnet, who has kept the elegant and sophisticated spirit of Ancient Greek art alive in her designs, responded to the changing clothing needs and the challenging transformations of the period with the participation of women in social and business life in the twentieth century, with innovations that left their mark on the history of fashion. This work; It was planned and conducted to examine Madeleine Vionnet's designs and their contributions to the fashion world, who left her designs as a legacy that will make valuable contributions to future generations of designers. Since the twentieth century, when production accelerated as a result of technological developments, the fashion industry has been insensitive to the expectations and wishes of large-size individuals or has been able to respond with a limited variety of models. Based on the legacy of the past, the aim of the study, which was carried out with the question of whether it is possible to contribute to the field of women's plus size clothing in terms of model diversity; In the light of Vionnet designs, it is to reveal original plus size women's clothing designs. In order to achieve the purpose, the action research method, one of the qualitative research methods, was used; Vionnet's contributions to the world of fashion, sources of inspiration and the methods and techniques she used in the clothing design process were researched, ten women's clothing design examples that could be reached to meet the purpose of the study were examined, and five clothing designs were produced in the light of the information obtained. It is thought that the study is important in terms of presenting alternative clothing design examples for plus size women, creating a resource due to the lack of sufficient number of Turkish studies about Madeleine Vionnet, and being an applied study that reflects the clothing design process for professionals who are interested in fashion design, undergraduate and graduate students.