Statistical investigation of miRNA alteration in hyperthyroidism patients in al-anbar province
Al-anbar ilindeki hipertiroidizm hastalarında miRNA değişikliğinin istatistiksel incelenmesi
  1. Tez No: 827859
  2. Yazar: OMER THAMER MARZOOG ALBORISHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Üreme çağındaki kadınlar genellikle, düşük ve erken doğum gibi olumsuz gebelik sonuçlarıyla bağlantılı tiroid rahatsızlıklarından ve tiroid bezinin otoimmün hastalıklarından muzdariptir. Tiroid sorunlarının en yaygın nedeni otoimmün tiroid hastalığıdır (TD).Tiroid otoimmünite, tiroid antikorlarının (ATA), özellikle tiroid peroksidaz antikorlarının (TPO-Ab) ve tiroglobulin antikorlarının (TG-Ab) (TAI) varlığı ile tanımlanır. Tiroid antikorları için pozitif test yapan kadınlar, hamileliğin ilk üç ayında daha sık düşük yapma eğilimindedir. Bu çalışmanın amacı, tiroid bozukluklarının tekrarlayan düşükler yaşayan gebeleri nasıl etkilediğini belirlemek ve tiroid antikorlarının gebeliğin ilk trimesterindeki düşükleri nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Bu çalışmaya Ramadi Kadın ve Çocuk Hastanesine başvuran gebeler dahil edildi. Gebeliğin ilk trimesterinde düşük geçmişi olan kadınlardan 120 kan örneği alındı ve çalışma grubu olarak belirlendi. Gebeliğinin ilk trimesterinde düşük yapmamış sağlıklı kadınlardan alınan 45 kan örneği kontrol grubu olarak kullanıldı. Her iki grup da anketi doldurdu, ancak metabolik morbiditesi, hipertansiyonu ve diyabeti olan tüm kadınlar hariç tutuldu. İstatistiksel değerlendirme ve karşılaştırmadan sonra, çalışma grubunun tiroid uyarıcı hormon konsantrasyonunda önemli bir artış (P = 0.05) ve Serbest t3 ve serbest T4 konsantrasyonlarında anlamlı olmayan artışlar (sırasıyla P = 0.391 ve P = 0.628) vardı. Vücut kitle indeksine göre fazla kilolu (n=35) gebelerin normal kilolu gebelere (85) göre düşük ortalama oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu değişiklik istatistiksel olarak anlamlı değildi (P=0.524). Maksimum düşük oranını belirlemek için yapılan çalışmada dört yaş grubu incelendi. İstatistiksel analiz, yaş grupları (26 - 32 yaş) ve diğer yaş grupları (19 - 25, 33 - 40, 41 - 46) arasında düşük seviyelerde oldukça anlamlı bir fark (P=0.001) ortaya çıkardı. MIR146A geninin ekspresyonunu saptamak için RT-PCR sonuçları analiz edildi ve kontrol ve hasta grupları arasında karşılaştırıldı. İfade seviyelerindeki göreli değişiklikleri hesaplamak için karşılaştırmalı eşik döngüsü (CT) yaklaşımı (2-Ct) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Women of reproductive age often suffer from thyroid conditions and autoimmune diseases of the thyroid gland, which are linked to adverse pregnancy outcomes such as miscarriage and premature birth. The most common cause of thyroid problems is autoimmune thyroid disease (TD). Thyroid autoimmunity is defined by the presence of thyroid antibodies (ATA), specifically thyroid peroxidase antibodies (TPO-Ab) and thyroglobulin antibodies (TG-Ab) (TAI). Women who test positive for thyroid antibodies tend to experience more frequent miscarriages in the first trimester of pregnancy. The aim of the study was to determine how thyroid disorders affect pregnant women who experienced recurrent miscarriage and to evaluate how thyroid antibodies affect abortion in the first trimester of pregnancy. Pregnant women who applied to the Women's and Children's Hospital in Ramadi were included in this study. 120 blood samples were taken from women with a history of miscarriage in the first trimester of pregnancy and were determined as the study group. The forty five blood samples were taken from healthy women who did not have a miscarriage in the first trimester of their pregnancy and were used as a control group. Both groups completed the questionnaire, but all women with metabolic morbidity, hypertension, and diabetes were excluded. After statistical evaluation and comparison, there was a significant increase (P 0.05) in the thyroid stimulating hormone concentration of the study group as well as non-significant increases in Serbs t3 and free T4 concentrations (P = 0.391 and P = 0.628, respectively). It has been discovered that pregnant women who are overweight (n=35) according to body mass index have higher mean miscarriage rates than normal weight pregnant women (85). This change was not statistically significant (P=0.524). Four age groups were examined in the study to determine the maximum abortion rate.