Çocuklarda kültürel miras bilincinin güçlendirilmesine yönelik bir deneyim: Smyrna (İzmir) Antik Kenti
An experience related to the improvement of cultural heritage consciousness in children: Ancient city of Smyrna (İzmir)
  1. Tez No: 827871
  2. Yazar: SEVCAN ALTUNDAL GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geçmişle olan bağımızı temelde besleyen en güçlü kanallardan biri, kültürel değerler bütünüdür. Kültürel değerler, bireysel ve toplumsal geçmişimizle ilişkilenerek bugünümüzü anlamak ve yarınımızı kurmak için ihtiyaç duyduğumuz kaynaklardır. Bu kaynakların toplum lehine etkili şekilde kullanılabileceği, sınırları en geniş ve özgün dönem çocukluk dönemidir. Bireylerin çocukluk döneminden başlayarak kültür varlıklarını koruma bilinci edinmesinin, toplumsal gelişim düzeyine önemli katkıları olacaktır. Bu hedefle, erken yaşta bilişsel gelişimi güçlendirecek etkili deneyim kanalları kimi zaman bir kitap, dergi, film, kimi zaman ise; bir miras alanı veya müzelerdir. Kültürel miras alanları, sahip oldukları kültürel birikimle, çocuklar için etkili deneyim olanakları sunmaktadır. Kültürel ögelerin bireysel gelişimimizdeki önemi ve deneyim ile öğrenmenin bilişsel gelişimdeki etkisi üzerine odaklanan bu çalışma, çocukluk döneminde kültürel miras bilincinin oluşmasında deneyimin rolünü kuramsal çerçevede ele almaktadır. Bu bağlamda, kültürel miras alanlarında gerçekleştirilen deneyim odaklı çocuk atölyeleri ve bu atölyelerin çocuk algısına etkileri irdelenmektedir. Çocukların miras alanlarında aktif katılımcı olarak bulundukları süreçte, algı ve düşüncelerinde meydana gelen etkileri belirli ölçütlerle değerlendirmek, çocuklukta koruma kavramını güçlendirmede etkili bir araç olacaktır. Bu hedefle sunulan çalışma, İzmir Smyrna Antik Kenti'nde düzenlenen çevrimiçi çocuk deneyim atölyeleriyle, söz konusu miras alanının çocuk algısındaki yerine dair bulgular ortaya koymaktadır. Bu bulgular ışığında, çocuklarda kültürel miras ve koruma bilinci oluşumuna yönelik öneriler geliştirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most powerful channel that fundamentally feeds our connection with the past is the entirety of cultural values. Cultural values are related to our individual and social past and constitute the resources we need to understand our present and build our tomorrow. Childhood is the most extensive and unique period in which these resources can be used effectively in favor of the society. The awareness of individuals to protect cultural properties from the childhood would have significant contributions to the level of social development. In accordance with this purpose, effective experience channels that would strengthen cognitive development at an early age could be a book, magazine, film, or sometimes a heritage site or museum. Cultural heritage areas with their cultural accumulation also offer effective experience opportunities for children. This study focuses on the significance of cultural elements in our individual development, as well as the impact of experience and learning on cognitive development, and it discusses the role of experience in the formation of cultural heritage awareness in childhood. The study presented for this purpose reveals findings about the place of the heritage site in children's perception through online children's experience workshops, the focal point of which is the Ancient City of Izmir-Smyrna. In the light of these findings, it is aimed to develop recommendations for raising children's awareness of cultural heritage.