Angela Carter's tricksters: Destroyers and restorers of the order
Angela Carter'ın düzenbazları: Düzen bozanlar ve yeniden yapanlar
  1. Tez No: 827910
  2. Yazar: ŞEYDA YAĞMUR BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez Angela Carter'ın seçili öykülerinde tekrar eden bir figür olan“düzenbaz”(trickster) karakterinin öykülerdeki düzeni bozmada ya da yeniden kurmada nasıl etkili olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Teze konu olan öykülerdeki birbirinden farklı karakterlerin benzer amaçlarla kullanılışı arketipsel edebi eleştiri ışığında incelendiğinde öykülerde tekrar eden bir düzen bozma ya da yeniden kurma modeli olduğu görülmektedir. Kadın ve erkek düzenbaz karakterlerinin ayrı bölümlerde ele alındığı bu tezde, Angela Carter'ın yeniden yazdığı yetişkin masallarındaki bozulan ya da yeniden kurulan düzenler ve düzenbaz karakterlerinin bu düzenler üzerindeki etkileri gözler önüne serilmektedir. Tezde incelenen eserler Burning Your Boats isimli koleksiyondan alınmış ve“The Bloody Chamber”öyküsündeki anne,“The Snow Child”öyküsündeki kontes,“The Company of Wolves”öyküsündeki genç kız,“Loves of Lady Purple”öyküsündeki Lady Purple ve“Master”öyküsündeki Friday kadın düzenbaz karakterleri olarak incelenmiştir. Erkek düzenbaz karakterleri ise“The Lady of House of Love”öyküsündeki genç asker,“The Erl-King”öyküsündeki Erl-King,“Puss-in-Boots”öyküsündeki Master ve son olarak“The Executioner's Beautiful Daughter”öyküsündeki cellattır. Teze konu olan öyküler ışığında ve bu öykülerden hareketle, düzenbaz figürünün özellikleri dolayısıyla Angela Carter'a baskın düzeni bozma, mevcut düzeni koruma ve yeni düzen kurma noktalarında yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the recurring trickster figures in selected short stories by Angela Carter to show their role in destroying or restoring the orders in the stories. When the recurring characters are analysed with the help of archetypal criticism, it can be stated that there is a destroying or restoring pattern in the selected stories. In this thesis, by concentrating on female and male trickster figures in different chapters, destroyed or restored orders and the effect of the trickster figures on these orders are presented. Tales to be analysed in this thesis are taken from the story collection titled Burning Your Boats and the mother in“The Bloody Chamber”, the countess from“The Snow Child”, the young girl from“The Company of Wolves”, Lady Purple from“Loves of Lady Purple”and Friday from“Master”are analysed as female trickster figures. As for the male trickster figures, the young officer from“The Lady of House of Love, Erl-King from ”The Erl-King“, Master from ”Puss-in-Boots“ and finally the executioner from ”The Executioner's Beautiful Daughter are studied. Under the light and with the help of the tales used in this thesis, it is concluded that the characteristics of the trickster figure enabled Angela Carter to destroy the dominant order in the society, to maintain it or to restore a more preferable one.