Memory, belonging and quest for the self in contemporary multi-ethnic black British women's autofiction
Çağdaş çok etnikli Afrika kökenli İngiliz kadın yazarların özkurgu eserlerinde bellek, aidiyet ve özün araşıyı temalarının incelemesi
- Tez No: 827922
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez özkurgu edebi türünün, ve bu türün yol açtığı öz-etnografi ve öz-teori gibi diğer yönelimlerin gelişimini incelemekte, ve çok etnikliliğin yeterince temsil edilmemiş gerçekliklerini aktarma potansiyellerini araştırmaktadır. Geleneksel otobiyografi türünün beyaz heteroseksüel erkek öznesine karşıt olarak, tez, melez edebi türlerinin ırk ve cinsiyet ayrımcılığına uğramış bireyler tarafından mevcut temsil sistemlerine karşı çıkmalarına ve çok katmanlı öznelliklerini ve varoluşlarını normatif tanımların dışında tasvir etmelerine nasıl imkan tanıdıkları ile ilgilenmektedir. Tez, özellikle“Siyahi Britanyalı Kadınlar”etiketi altında yer alan yazarların eserlerine odaklandığını belirtse de, Galler ve Guyana kökenli Charlotte Williams'ın Sugar and Slate (2002), İskoçya ve Nijerya kökenli Jackie Kay'in Red Dust Road (2010) ve İngiltere ve Nijerya kökenli Bernardine Evaristo'nun Lara (1997/2009) adlı eserlerinin karşılaştırmalı bir analizini yaparak homojenleştirici kimlik kategorilerinin işlevsizliğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu melez yazarların, eserlerinde sergiledikleri etnik kökenlerinin çeşitliliği ve hayat yolculuklarının benzersizlikleri,“İngiliz”,“siyahi”veya“kadın”olmanın tek bir yolunun olmadığını göstermektedir. Tezin iddiaları, özkurgu türünün melez ve arada kalmışlık özelliklerinin, farklı kültürel dünyalar arasında sıkışıp kalma hissini yansıttığı, ve türün edebi sınıflandırma içindeki belirsizliğinin, etnik kökenleri var olan ırksal, ulusal, etnik ve kültürel sınıflandırmaların katı sınırlarını aşan bireyler için varoluş alanları sağladığıdır. Ayrıca, öz-etnografinin bu yazarlara, kişisel dünyalarının kolektif dünyalara olan ilişkilerini hayal etmelerine, ve farklı kültürlerin ve toplumların birbirlerine karmaşık şekillerde bağlı olduklarını ortaya koymalarına olanak tanıdığını, bunun da Avrupalılık ve Afrikalılık arasındaki hegemonik ayrımları çürüttüğü savunulmaktadır. Tez, bellek, aidiyet ve öznellik kavramlarına ait çağdaş perspektiflere dayandırılmış olup, bunların hem özkurgunun hem de çok etnikliliğin temel varsayımlarına ilişkin anlamlar taşıdığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the development of autofiction along with the other directions it has led to such as autoethnography and autotheory, and explores their textual potentialities to reproduce the underrepresented realities of multi-ethnicity. In contradistinction to the white heterosexual male subject of traditional autobiography, the thesis is concerned with the ways in which these mixed literary novelties permit racialised and gendered individuals to resist the dominant systems of representation and to depict their multi-layered subjectivities and existence outside normative definitions. Although the thesis claims to focus specifically on works by the authors who are grouped under the label 'Black British women', it seeks to demonstrate ineffectiveness of homogenising categories of identification by offering a comparative analysis of Welsh-Guyanese Charlotte Williams's Sugar and Slate (2002), Scottish-Nigerian Jackie Kay's Red Dust Road (2010), and English-Nigerian Bernardine Evaristo's Lara (1997/2009). These mixed-descent authors' portrayals of the diversity of their ethnic backgrounds and uniqueness of their life journeys evidence that there is not a single way of being 'British', 'black' or 'woman'. The contention of the thesis is that hybridity and in-betweenness of autofiction mirror the multi-ethnic feeling of being caught between different cultural worlds, and its ambivalence within literary categorisation provides spaces of inclusion for individuals whose multiple ethnicities transcend the strict borders of pre-existing racial, national, ethnic and cultural classifications. It is further argued that autoethnography enables these authors to imagine their personal worlds as intricately connected to multiple collective worlds, and to assert interconnectivity of cultures and societies, which disrupts the hegemonic divisions between Europeanness and Africanness. The thesis is structured around the contemporary perspectives on the concepts of memory, belonging and subjectivity, which are argued to be relevant to the main assumptions of both autofiction and multiethnicity.