Lazer ve TIG kaynağı ile birleştirilmiş paslanmaz çelik malzemelerin korozyon sonrası özelliklerine ısıl işlemin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of thermal processing of stainless steel materials combined with laser and TIG resistance after corrosion characteristics
  1. Tez No: 827955
  2. Yazar: SEÇİL KARADAYILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 tipi östenitik paslanmaz çeliklerin lazer ve tungsten asal gaz kaynak yöntemleri ile birleştirilmesi sonrasında korozyon davranışları incelenmiştir. Korozyon testleri TS 3157 EN ISO 3651-2/Kasım 2000 standardına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca, kaynak uygulamaları için seçilen parametreler ön çalışmalar neticesinde belirlenmiştir. Bu işlemlerin yanı sıra faklı sıcaklık ve sürelerde uygulanan ısıl işlem sonucu meydana gelen korozyon davranışları da incelenmiştir. Sonuçlar için mikroyapı görüntüleri, SEM görüntüleri-EDS analizleri, XRD ve mikro sertlik analizleri sonuçları incelenmiştir. Yapılan incelemelerde gerek kaynak ısısının gerek ise ısıl işlem sıcaklık ve süresinin tane sınırı korozyonuna etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, deney sonuçları ve tartışma bölümünde ayrı ayrı tartışılmıştır. Ergitme kaynaklı birleştirme yapıldığından kaynak bölgesi ve bu bölgenin hemen yanında bulunan ısı tesiri altındaki bölge yüksek sıcaklıklara maruz kalmıştır. Kaynak sonrası korozyona tabi tutulan parçalar ve daha sonrasında ısıl işleme tabi tutulmuş parçaların mikroyapıları incelendiğinde artan sıcaklık ve süreye bağlı olarak ana metalde değişim olmamakla beraber, asıl değişim ITAB ve kaynak bölgesinde olmuştur. Bu etkiler sonucu da ısıl işlem görmemiş malzemelerle ısıl işlem görmüş malzemeler kıyaslandığında mikro sertlik değerleri ısı etkisi ile değişmiştir. XRD sonuçları değerlendirildiğinde ise uygulanan ısıl işlem neticesinde pik şiddetlerinin arttığı ve pik genişliklerinin daraldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the corrosion behaviors of AISI 304 type austenitic stainless steels were investigated after joining with laser and tungsten inert gas welding methods. Corrosion tests were carried out in accordance with TS 3157 EN ISO 3651-2 / November 2000. In addition, the parameters selected for the welding applications are determined on the basis of preliminary studies. In addition to these processes, the corrosion behaviors from the heat treatment step applied at different temperatures and durations are also examined. For the results, microstructure images, SEM images-EDS analyzes, XRD and micro hardness test analysis results were examined. In the investigations made, the effects of welding heat and heat treatment temperature and duration on grain boundary corrosion were investigated. The results obtained are discussed separately in the experimental results and in the discussion section. Due to fusion welding, the weld zone and the heat-affected zone immediately adjacent to this zone were exposed to high temperatures. When the microstructures of post-welded parts subjected to corrosion and subsequent heat treated parts are examined, the actual change has been in the ITAB and weld zone, with no change in the base metal depending on the increased temperature and duration. The result of these influences is that micro hardness values are changed by heat effect when the heat treated materials are compared with untreated materials. When the XRD results were evaluated, it was observed that peak intensity increased and peak width decreased in the result of applied heat treatment.