Traffic climate and motivation to drive safely: A cross cultural study
Trafik iklimi ve güvenli sürüş motivasyonu: Kültürlerarası bir çalışma
  1. Tez No: 827957
  2. Yazar: BİLGESU KAÇAN BİBİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN, PROF. DR. ORİT TAUBMAN- BEN-ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Trafik çeşitli faktörlerin etkileşim içinde olduğu açık ve karmaşık bir sistemdir. Kaza oluşum nedenlerinin başında gelen sürücü tarzlarının oluşmasında da birçok faktör rol oynamaktadır. Bu çalışmada da sürücü stillerinin üzerinde etkisi olabileceği düşünülen trafik kültürü/iklimi ve Öz Belirleme Teorisi açısından güvenli sürüş motivasyonunun etkileşimi İsrail ve Türkiye karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu nedenle korelasyon analizi, kovaryans analizi ve düzenleyici değişkenli düzenleyici değişken analizi kullanılmıştır. İki ülkenin korelasyon analizi sonuçları benzer bulunmuş ve motivasyonun özerk formlarının temkinli-sabırlı sürücü tarzı ile ilişkiliyken, dışsal regülasyon ve motivasyonsuzluğun maladaptif/uyumsuz sürücü tarzlarıyla ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. İki ülke kovaryans analizi ile karşılaştırıldığında İsrailli sürücüler, Türk sürücülerden daha fazla disosiyatif sürücü stili, daha az öfkeli sürücü stili ve daha az temkinli-sabırlı sürücü stili gösterdiklerini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra Türk sürücüler daha fazla özerk regülasyon tarzlarına sahip olduklarını ve Türkiye'nin trafiğinin daha duygusal olarak talepkâr olduğunu belirtmişlerdir. Düzenleyici değişkenli düzenleyici değişken analizi sonuçları, güvenli araç kullanma motivasyonu ve trafik iklimi etkileşiminin iki ülkeyi farklı şekillerde etkilediğini göstermiştir. Çalışmanın öne çıkan bulgusu, İsrail'de duygusal olarak talepkâr olan ve yetenek, beceriler gerektiren trafik kültürü ile kontrollü motivasyon ve motivasyonsuzluğun etkileşimlerinin kaygılı ve dissosiyatif sürüş tarzları üzerinde etkili olduğu, Türkiye'de ise duygusal olarak talepkâr olan trafik kültürünün ve özerk motivasyon ve motivasyonsuzluğun etkileşimlerinin temkinli-sabırlı sürücü tarzı üzerinde etkili olduğudur. Çalışmanın sonuçları mevcut alanyazın ışığında değerlendirilip gelecek araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic is an open and complex system in which various factors interact. Many factors also play a role in the formation of driver styles that is the main cause of accidents. In this study, the interaction between traffic climate and self-determination theory-based safe driving motivation, which is thought to have an impact on driver styles, was examined by comparing Israel and Turkey. Therefore, correlation, ANCOVA and moderated moderation analysis were used. The results of the correlation analysis of the two countries are similar and autonomous forms of motivation are associated with patient-careful driving style, while extrinsic regulation and amotivation are associated with maladaptive driver styles. Israeli drivers showed more dissociative driver style, less angry driver style and less patient-careful driver style than Turkish drivers. In addition, Turkish drivers stated that they have more autonomous regulation styles and that Turkey's traffic is more emotionally demanding. According to the results of the moderated moderation analysis, the motivation to drive safely and the traffic climate affect the two countries in different ways. The prominent finding of the study is that traffic climate which is emotionally demanding and requires abilities and skills and controlled forms of motivation and amotivation have an effect on anxious and dissociative driving styles in Israel, while emotionally demanding traffic and autonomous forms of motivation and amotivation in Turkey have an effect on patient-careful driving style. The results of the study were evaluated with the existing literature, and possible implications and suggestions for future studies were made.