Covid-19 salgın sürecinde bisiklet sporcularının stres, saldırganlık ve beslenme ilişkisinin incelenmesi
Examination of stress, aggression and nutrition relationship of cycling athletes during the Covid-19 epidemic
- Tez No: 828047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgın sürecinde bisiklet sporcularının stres, saldırganlık ve beslenme ilişkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı kapsamında araştırmanın evrenini Antalya ilinde organize edilen iki farklı müsabakada yer alan sporcular oluşturmaktadır ve özel kuruluşlar tarafından organize edilen AKRA Gran Fondo ve 120 dk bisiklet yarışına katılan toplam 492 sporcu oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise yarışmalara iştirak eden ve araştırmamıza gönüllü olarak katılım sağlayan 144 bisiklet sporcusu oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla Cohen, Kamarck ve Mermelstein'in geliştirdiği (1983), Eskin, Harlak, Demirkıran ve Dereboy (2013) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Maxwell ve Moores'ın geliştirdiği (2007), Gürbüz, Kural ve Özbek (2019) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği (SSÖÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında IBM SPSS 22.00 (Statistics for Windows) programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntem olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi ve çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi kullanılmış olup; farklılığın belirlenmesi için LSD testi uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için pearson momentler çarpımı korelasyon analizi (r) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between stress, aggression and nutrition of cyclists during the Covid-19 epidemic. Within the scope of the purpose of the research, the universe of the research consists of the athletes who took part in two different competitions organized in the province of Antalya, and a total of 492 athletes participated in the AKRA Gran Fondo and 120 min bicycle race organized by private organizations. The sample group consists of 144 cyclists who participated in the competitions and voluntarily participated in our research. In order to collect the data, the Perceived Stress Scale developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983), adapted into Turkish by Eskin, Harlak, Demirkıran, and Dereboy (2013), and the Aggression in Sport and Anger Scale developed by Maxwell and Moores (2007) and adapted into Turkish by Gürbüz, Kural and Özbek (2019). The data were analyzed in computer environment using IBM SPSS 22.00 (Statistics for Windows). Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. Independent sample t-test was used in pairwise comparisons and one-way analysis of variance was used in multiple comparisons; LSD test was applied to determine the difference. Pearson product-moment correlation analysis (r) was applied to reveal the relationship between the scores obtained from the scales.