Relationship of seismic responses and strength indexes of ground motions for a Large-Scale Rigid structures
Büyük ölçekli rijit yapılar için sismik tepkileri ve kuvvetli yer hareketleri dayanım indeksleri
  1. Tez No: 828178
  2. Yazar: SEÇKİN ÖZGÜR ÇİTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİROSHİ KAWASE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kyushu University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, kuvvetli yer hareketlerin sismik parametrelerinin bir fonksiyonu olarak Nükleer Enerji Santrali gibi Büyük ölçekli Rijit ( Large Scale Rigid -LSR- ) yapıların sismik tepkilerine odaklanmaktadır. Sismik parametreler, kuvvetli yer hareketlerinin dayanım indeksleri olarak PGA (maksimum yer ivmesi), PGV (maksimum yer hızı ), A0 (JMA, Japonya Meteoroloji ajansı, sismik şiddet için ölçüm parametresi) ve PGA*PGV ile temsil edilirken, yapı tepkileri ise kat kesme kuvveti ile temsil edilmektedir. Çalışmanın temel amacı, LSR yapılarının sismik tepkileri ile kuvvetli yer hareketlerinin dayanım indeksleri veya kuvvetli yer hareketi parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmak ve gelecekte kompleks analizlere gerek kalmadan muhtemel hasar seviyesini gösterebilen veya tahmin edilebilmesini sağlayan bir kesme kuvveti indekslerini belirlemektir. Bu amaçla ilk olarak tipik LSR yapılarının analitik modellemeleri yapılarak temel dinamik karakteristikleri yani mod şekilleri, doğal frekansları ve transfer fonksiyonları hesaplandı. İkinci olarak, farklı sismik bölgelerden ve depremlerden toplamda 1000 adet kuvvetli yer hareketi kayıtları seçilerek, LSR yapılarının doğrusal olmayan direkt entegrasyon zaman tanım alanı analizleri gerçekleştirildi. Analiz sonucunda her bir kuvvetli yer hareketi için LSR yapılarının her bir kat seviyesindeki toplam maksimum kesme kuvveti elde edildi. Doğrusal olmayan direkt entegrasyon zaman tanım alanı analizleri için statik ve dinamik sonlu elemanlar analizi kodlarından biri olan SAP2000 bilgisayar programı kullanıldı. Son olarak, LSR yapıların kesme kuvvet indekslerini elde etmek için lineer elemanların kesme kuvveti tepkileri ile yer hareketinin dayanım indeksleri ilişkilendirilerek incelendi. Oluşturulan ilişkilerin regresyon çizgileri kullanılarak, özellikle üst katlar için PGA ve alt katlar için A0 değerlerinin, LSR yapılarının sismik tepkilerinin kolay değerlendirilmesi amacıyla kullanılabileceğini ve bir deprem sonrası karmaşık ve zaman alıcı hesaplamalar olmaksızın hasar seviyesinin belirlenmesi için temel indeksler olabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
This study focuses on seismic response of large-scale rigid structures such as a nuclear power plant (hereinafter LSR structures) as a function of seismic parameters of strong motions. Seismic parameters are represented by strength indexes of ground motions such as PGA, PGV, A0 (the measurement parameter for JMA seismic intensity), and PGA*PGV, while structure responses are represented by shear force at each floor. The main objective of the study is to investigate the relationship of seismic responses of LSR structures and strength indexes of ground motions or ground motion parameters and to identify basic shear indexes that can indicate or predict the damage level that we have to expect in future without complex calculations. For this purposes first an analysis model of typical LSR structures are constructed than the basic dynamic characteristic, namely, modes, natural frequencies, and transfer functions were calculated. Second, 1000 strong motion records were selected from various sites and earthquakes and used as an input motion for Nonlinear Direct Integration Time History Analysis of these LSR structures. As analysis results, the total shear forces at each floor level of LSR structures were obtained for each strong ground motion data. The computer code SAP2000, one of the most widely used static and dynamic Finite Element Analysis code, is used for Direct Integration Nonlinear Time History Analysis. Finally, shear force response of linear members were correlated with strength indexes of ground motions in order to obtain shear indexes. The relationship between seismic responses of a LSR structures and strength indexes of ground motions were investigated. We found that the regression lines, especially with PGA for upper floors and A0 for lower floors, can be used for the easy assessment of seismic response and could be the basic indexes for the prediction of damage level of LSR structures without complex calculations.