A study of phase noise in differential CMOS LC voltage controlled oscillators
Farksal CMOS LC gerilim kontrollü salınıcılarda faz gürültüsü üzerine bir çalışma
- Tez No: 152507
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET FARKSAL CMOS LC GERİLİM KONTROLLÜ SALINICILARDA FAZ GÜRÜLTÜSÜ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Kablosuz haberleşme teknolojisindeki olağanüstü büyüme radyo frekansı alıeı- verici devrelerine olan ilgiyi arttırmıştır. Faz gürültüsü şartnamesi gibi sıkı gereklilik lerden dolayı özellikle salmıcı (osilatör) bölümü çok zorlanmıştır. Gerilim kontrollü salımcılarda faz gürültüsünün modellenmesi ve faz gürültüsü performansı daha iyi olan salınıcıların tasarlanması popüler araştırma alanları haline gelmiştir. Bu tezde salınıcıların ana faz gürültüsü kaynakları detaylı olarak incelenmiştir. Bu faz gürültüsü kaynakları karşılıklı bağlaşmış çift, tank devresi, kuyruk akımı sağlayıcı ve değişken sığaç olarak smıflandırılabilinir. Karşılıklı bağlanmış çift toplam gürültünün önemli bir kısmını üretmekle beraber doğrusalsızlığı ve büyük sinyal etkisi yüzünden analiz edilmesi güç bir bölümdür. Tank devresinin gürültüye olan büyük etkisi endüktör parazitik direncinden kaynaklanmaktadır. Kuyruk akımı sağlayıcı devresi akım kısıtlayıcı özelliğiyle güç harcamasını azaltmasına karşın salmıcı devresine direkt bağh olmasından dolayı aktif elemanlarının gürültüsü faz gürültüsünü arttırmaktadır. Değişken sığaç özellikle genlik gürültüsünü faz gürültüsüne çevirebilme özelliğinden dolayı dikkate değerdir. Tezde faz gürültüsü ve toplam gürültü hakkında bazı fikirler geliştirilmesine rağmen tam bir modelleme yapılabilmesi için ilerletici çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY OF PHASE NOISE IN DIFFERENTIAL CMOS LC VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATORS The tremendous growth in wireless communication technology has lead to in creasing interest in radio frequency transceiver circuitry. Especially the oscillator part suffered a lot from the stringent requirements like, phase noise specifications. Mod elling phase noise of voltage controlled oscillator (VCO) and designing better phase noise performance oscillators have popular research areas. In the thesis, main phase noise sources of an oscillator are discussed in detail. These phase noise sources can be classified as cross-coupled pair, tank circuit, tail current generator and varactor. Although the cross-coupled pair produces an important portion of the noise, it is tricky to analyze because of nonlinearities and large signal effects. The large effect of the tank circuit on noise is mainly caused by parasitic resistance of inductance. Tail current generator circuit lowers power consumption by current limitation, however, as it is directly connected to the oscillator circuit, noise of its active elements increase phase noise. Varactor is important especially because of the amplitude noise to phase noise conversion property. Although some ideas about phase noise and output noise are proposed in the thesis, further studies are needed for better modelling of phase noise.