Kısa implantlar ve kapalı sinüs tabanı kaldırma tekniği ile uygulanan standart implantların primer stabilitelerinin in-vitro olarak karşılaştırılması
In-vitro comparison of primary stability of short implants and standard implants applied with closed sinus augmentation technique
- Tez No: 828237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇİFCİBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, kapalı sinüs tabanı yükseltme işlemi sonrası yerleştirilecek olan 8 mm'lik implantlar ile sinüs tabanı yükseltilmeden yerleştirilmesi önerilen 5 mm'lik kısa implantların arasındaki primer stabilite farklılığının rezonans frekans analizi (Osstell) ve periotest yöntemi ile karşılaştırılarak incelenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmada kemik modeller için taze sığırdan elde edilmiş kaburga kemikleri 6 mm kalınlığında önce separe ile daha sonra hassas kesme cihazı ile standart olacak şekilde hazırlandı. 5 mm uzunlunluğundaki kısa implantlar (Mode® İmplant, İstanbul, Türkiye) firmanın önerilerine uygun şekilde kemiklere yerleştirildi. 8 mm uzunluğundaki standart implantlar (Mode® İmplant, İstanbul, Türkiye) ise osteotomi yöntemi ile kemiklere yerleştirildi. Örneklem sayısı toplamda n=40 olarak hesaplandı. İmplantların yerleştirilmesini takiben iki grup için de Periotest (Gulden-Medizintechnik, Bensheim, Almanya) ve Osstell (Integration DiagnosticAB, Goteborg, İsviçre) cihazları ile primer stabilite ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak Shapiro-Wilk testi ile normallik dağılımına bakıldıktan sonra Student t testi ile karşılaştırmalı analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to investigate the difference in primary stability between 8 mm implants placed after closed sinus lifting surgery and 5 mm short implants recommended for placement without sinus lifting, by comparing the resonance frequency analysis and Periotest methods. Materials and methods: For the bone models in the study, costa obtained from fresh cattle were prepared at a standard thickness of 6 mm, first with a separator and then with a precision cutting device. Short implants with a length of 5 mm (Mode® İmplant, İstanbul, Türkiye) were placed into the bones according to the manufacturer's recommendations. Standard 8 mm long implants (Mode® İmplant, İstanbul, Türkiye) were placed into the bones using the osteotomy method. The total sample size was calculated as n=40. After implant placement, primary stability measurements were made for both groups using Periotest (Gulden-Medizintechnik, Bensheim, Germany) and Osstell (Integration DiagnosticAB, Goteborg, Switzerland) devices. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 software, and after checking the normality distribution with the Shapire-Wilk test, comparative analyses were performed with the Student t-test.