Biyopolitika kavramı ile doğum kontrolü üzerinden nüfus politikaları ilişkisi: 2012-2022 yılları arasında türk yazılı basınında kürtaj haber örnekleri üzerine inceleme
The relation between the concept of biopolitics and population policies through birth control: Analysis of abortion new in the Turkish press between 2012-2022
  1. Tez No: 828236
  2. Yazar: GAMZE ELİF ELEKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Michel Foucault'un biyopolitika kavramı, 1976 yılında College de France'da ortaya attığı bir kavramdır. Bu kavram, nüfusun ve bedenlerin düzenlenmesini sağlayan bir iktidar mekanizmasını tanımlamaktadır. Foucault'ya göre, modern toplumlarda iktidar sadece bireylerin üzerinde değil, aynı zamanda nüfusun üzerinde de etkili olmuştur. Biyopolitika, iktidarın insanların biyolojik hayatına ve bedenlerine müdahale ettiği alanı ifade etmektedir. Bu iktidar mekanizması, bedeni politik bir alana dönüştürmektedir. Bedenler, toplumsal normların ve siyasi isteklerin gerçekleştirildiği bir saha haline gelmektedir. Bu bağlamda, doğumun kadın bedeninde gerçekleşmesi sebebiyle, kadın bedeni en çok kontrol altında tutulan bedendir. Kadın bedeni, nüfusun istendiği gibi yönlendirilebilmesi için teşvikler, sınırlamalar ve yasaklamalarla denetim altına alınmaktadır. Foucault, kadın bedeninin kontrol altında tutulmasının nedenlerini incelerken, cinsiyet, cinsellik ve üreme gibi konuların toplumsal ve politik iktidar ilişkileriyle nasıl etkileşim içinde olduğunu vurgulamaktadır. Bu denetim mekanizmaları, kadınların üreme kapasiteleri üzerinde etkili olmayı hedeflerken, aynı zamanda toplumsal normların ve iktidarın sürdürülmesini sağlamaktadır. Foucault'nun biyopolitika kavramı, toplumsal cinsiyet, beden politikaları ve iktidar ilişkileri konularında geniş bir tartışma alanı açmıştır. Bu kavram, kadın bedeninin denetimi ve kontrolü konularında feminist eleştirilerin de odak noktalarından biri olmuştur. Kürtaj yasaklamaları ve sınırlamaları ile birlikte kadın bedeni üzerindeki tahakkümün yeniden üretim sürecine girdiği görülmektedir. Bu kapsamda bu tartışmaların yoğun olduğu dönem olarak 2012-2022 yılları arasında geçen süreçte farklı medya gruplarına ait Sabah, Hürriyet ve Sözcü gazetelerinin internet sitelerinde yer alan haberler ve görselleri nicel ve nitel değerlendirmeleri kapsayan içerik analizi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of biopolitics by Michel Foucault is a concept he introduced at the College de France in 1976. This concept describes a mechanism of power that regulates population and bodies. According to Foucault, power in modern societies has been effective not only on individuals but also on the population. Biopolitics refers to the area where power intervenes in people's biological life and bodies. This power mechanism transforms the body into a political arena. Bodies become a field where social norms and political aspirations are realized. In this context, the female body is the body most kept under control, since the birth takes place in the female body. The female body is controlled by incentives, restrictions and prohibitions so that the population can be directed as desired. While examining the reasons for keeping the female body under control, Foucault emphasizes how issues such as gender, sexuality and reproduction interact with social and political power relations. While these control mechanisms aim to be effective on women's reproductive capacities, they also ensure the maintenance of social norms and power. Foucault's concept of biopolitics has opened up a wide area of discussion on gender, body politics and power relations. This concept has also been one of the focal points of feminist critiques on the control and control of the female body. It is seen that the domination over the female body has entered the reproduction process together with the prohibitions and limitations of abortion. In this context, the news and images on the websites of Sabah, Hürriyet and Sözcü newspapers belonging to different media groups in the period between 2012-2022, the period when these discussions were intense, were tried to be examined with content analysis covering quantitative and qualitative evaluations.