Investigation of durability properties of structural lightweight concrete and reinforcement corrosion
Yapısal hafif betonda dayanıklılık özelliklerinin ve donatı korozyonunun araştırılması
  1. Tez No: 828240
  2. Yazar: EGE SU BARLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, İzmir, Türkiye'nin Menderes bölgesinden elde edilen 0-6 mm ve 0-12 mm boyutlu pomza agregası kullanılarak normal mukavemetli ve yüksek mukavemetli yapısal hafif agregalı betonlar üretilmiştir. Bu betonlarda uçucu kül, makro sentetik fiber ve korozyon inhibitörü gibi malzemeler kullanılarak ikame yapılmıştır. Her beton tipinin basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve elastisite modülü belirlenmiş, ayrıca aşınma direnci, toplam su emme oranı, hızlı klorür geçirgenliği, kısa ve uzun süreli büzülme özellikleri ve korozyon direnci belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, normal strength and high strength structural lightweight aggregate concrete were produced by using 0-6 mm and 0-12 mm pumice aggregate from the Menderes region of Izmir, Turkey with the substitution of fly ash, macro synthetic fiber and corrosion inhibitor. Each concrete type's compressive strength, flexural strength, and modulus of elasticity were determined, and abrasion resistance, total water absorption rate, rapid chloride permeability, short and long-term shrinkage properties, and corrosion resistance were determined.