Comparison of the effects of the position of shear walls in high- rise buildings on the horizontal stiffness of the building under the effect of horizontal wind loads
Yatay rüzgar yüklerinin etkisi altında yüksek binalardaki perde duvarlarının konumunun bina yatay rijtliğine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 828241
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, kentleşme ve nüfus artışına bağlı olarak yüksek yapılara olan talep artmaktadır. Ayrıca, binalar için daha az arazi olduğu için“yüksek binalara”daha fazla talep var. Bu binaların yanal yüklere dayanması ve binanın aşırı yer değiştirmesini ve sallanmasını önlemesi zorunludur. Binalar, dikey kuvvetlere dayanacak kadar güçlü ve yanal kuvvetlere dayanacak kadar sert olmalıdır. Bir binanın yatay yüklere dayanıklı hale getirilmesinde, perde duvarın konumu, boyutları ve simetrisinin sağlanması ve binanın etrafına ve merkezi bir çekirdeğin etrafına perde duvarların inşa edilmesi birincil düşüncedir. Bu çalışmanın amacı, 20 katlı bir otel binasının 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre eşdeğer deprem kuvveti etkisindeki davranışını, Grup ile kesme-çerçeve etkileşiminin analizinde Muto yöntemi kullanılarak analiz etmektir. Yükler,“Kuvvet Metodu”kullanılarak ve sonuçları Eurocode'da 30 m/sn'de analiz etmek. Rüzgar kuvveti kullanılarak elde edilen etkilerin karşılaştırılması (EN 1991-1-4) Sonuçlar, bina üzerinde en büyük etkiye sahip kuvvetlerin, binanın inşa edileceği alandaki sismik aktiviteden kaynaklanan sismik etkiler olduğunu bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In developing countries, the demand for high-rise buildings is increasing due to urbanization and population growth. Also, there is more demand for“tall buildings”as there is less land for buildings. It is imperative for these buildings to withstand lateral loads and prevent excessive displacement and swaying of the building. Buildings must be strong enough to withstand vertical forces and rigid enough to withstand lateral forces. In making a building resistant to lateral loads, the primary consideration is to ensure the location, dimensions, and symmetry of the shear wall, and to construct shear walls around the building and around a central core. The aim of this study is to analyse the behaviour of a 20-storey hotel building under the effect of equivalent earthquake force according to the Turkish Building Earthquake Code of 2018, by using the Muto method in the analysis of the shear-frame interaction with Group Loads, by using the“Force Method”, and to analyses the results in Eurocode at 30 m/sec. To compare the effects of wind force obtained using (EN 1991-1-4) The results found that the forces that have the greatest impact on the building are the seismic effects due to the seismic activity in the area where the building will be built.