Yeraltı depolamasının dev kralotu (Pennisetum hybridum) bitkisinin vejetatif çoğaltımına etkisi
Effect of underground storage on vegetative propagation of giant king grass (Pennisetum hybridum)
- Tez No: 828259
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dev kral otu (DKO) bitkisinin vejetatif çoğaltımında etkili yeraltı depolama yöntemini araştırmak amacıyla iki ayrı deneme yürütülmüştür. En az 10 boğumlu DKO sapları Aralık ayında 20 ve 40 cm toprak derinliğinde iki takım halinde depolanmıştır. Birinci ve ikinci deneme sapların gömülmesinden sırasıyla 100 gün ve 140 gün sonra açılmıştır. Her iki depolamadan sonra, 10 boğumlu saplar demir testeresi ile 1 ve 2 boğumlu çelikler halinde kesilmiş, yeni çelikler IBA'lı (4000 ppm) veya IBA'sız (0 ppm, kontrol) olarak toprağa dikilmiştir. Denemelerde filizlenme oranı ve kök kuru ağırlığı gibi bazı özellikler test edilmiştir. Sonuçlar, birinci denemede 20 cm toprak derinliğinde depolanan saplardan hazırlanan çeliklerin hiçbirinde filizlenme başarısı elde edilemediğini göstermiştir. 40 cm toprak derinliğinde depolanan saplardan hazırlanan çeliklere IBA (4000 ppm) uygulanması filizlenme oranını kontrole göre artırmıştır. 2 boğumlu çelikler, 1 boğumlu çeliklerden daha yüksek filizlenme oranına sahip olmuştur. İkinci denemede, 40 cm toprak derinliğinde depolanan saplardan hazırlanan çeliklerde filizlenme oranları 20 cm toprak derinliğine göre daha yüksek olmuştur. Her iki toprak derinliğinde, filizlenme oranı üzerine IBA yoğunlukları arasında önemli olmayan farklılıklar gözlenmiştir. Tek boğumlu çelikler, 2 boğumlu çeliklerden daha yüksek filizlenme oranına sahip olmuşlardır. Her iki denemede; tek boğumlu çelikler 2 boğumlu çeliklerden daha fazla kök üretme eğilimi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Two individual experiments have been conducted to investigate the efficient underground storage method in vegetative propagation of giant king grass (GKG). Minimum 10-node stem sections of GKG as 2 sets were stored at 20 cm or 40 cm depth of soil in December. The first and second set were opened 100 days and 140 days after the burial of the stems, respectively. After both storages, 10-node stem sections were cut to cuttings with 1 or 2 nodes by hacksaw, and the new cuttings were transplanted into the soil with (4000 ppm) or without IBA (0 ppm, control). Some parameters were tested in the experiments such as sprouting rates, number of root per cutting and dry root weight. The results indicated that no sprouting success was achieved in any of the cuttings prepared from the stems stored at 20 cm soil depth in the 1st experiment. Application of IBA (4000 ppm) to the cuttings prepared from the stems stored at 40 cm soil depth increased the sprouting rate compared to the control. Cuttings with 2-node had higher sprouting than cuttings with 1-node. In the 2nd experiment, sprouting rates were higher the cuttings prepared from the stems stored at 40 cm soil depth than 20 cm soil depth. Non-significant differences between IBA concentrations were observed on sprouting rate in both soil depth. Cuttings with 1-node had higher sprouting rate than cuttings with 2-node. In both experiments; single node cuttings tended to produce more roots than cutting with 2-nodes.