99Tc(p,3n) 97Ru reaksiyonu için tesir kesitleri ve astrofiziksel s-faktör hesaplamaları
Effect sections and astrophysical s-factor calculationsfor 99Tc(p,3n) 97Ru reaction
  1. Tez No: 828260
  2. Yazar: RAVİDE KEZBAN DERYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLBÜL, PROF. DR. EYYUP TEL, DOÇ. DR. TAMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Evrende bulunan bütün elementlerin bolluğunun, Büyük Patlamadan şimdiye kadarki çeşitli nükleer reaksiyonların sentezleri sonucu bugünkü oranlarına ulaştıkları bilinmektedir. Nükleer reaksiyonlarla element üretimi, yıldızların doğumundan başlayıp ölümüne kadar devam etmektedir. Bununla birlikte yıldızlar arası ortamdaki gaz ve toz bulutları, kozmik ışınlar tarafından bombardıman edilirler ve element sentezine katkıda bulunurlar. Bu elementlerden Teknesyum elementi yıldızlarda doğal olarak bulunan ancak dünyada bulunmayan tek elementtir Bu sebeple, Tc elementi yıldızlarda ağır çekirdeklerin sentezini açıklayabilmemiz için önemlidir. Bu tez çalışmasında 99Tc izotopunun (p,3n) 97Ru reaksiyonuna ait 20-100 MeV aralığındaki tesir kesiti değerleri, EXFOR nükleer veri kütüphanesinden alınarak astrofiziksel S-faktör hesaplamaları yapılmıştır. İlaveten, bu reaksiyona ait reaksiyon hızı hesaplamaları teorik olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The abundance of all elements in the universe to have reached their present proportions is thought as a result of the synthesis of various nuclear reactions from the Big Bang until now. Element production by nuclear reactions starts from the birth of stars and continues until their death. However, gas and dust clouds in the interstellar medium are bombarded by cosmic rays and contribute to element synthesis. Of these elements, Technetium is the only element naturally found in stars but not found on Earth. For this reason, Tc element important to explain the synthesis of heavy nuclei in stars. In this thesis, cross-section values of the 99Tc isotope (p,3n) 97Ru in the 20-100 MeV range of the reaction, astrophysical S-factor calculations from the EXFOR nuclear data library were made. Additionally, the reaction rate calculations of this reaction were obtained theoretically.