Energy consumption analysis via different machine learning algorithms
Farklı makine öğrenme algoritmalarıyla enerji tüketim analizi
  1. Tez No: 828275
  2. Yazar: RWAN DARWESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Artan şehirleşme ve sosyal ilerlemenin bir sonucu olarak binaların kullandığı enerji miktarı artmaktadır. Bir binanın enerji ihtiyaçlarını tahmin etmek, sürdürülebilir büyümeyi ve enerji verimliliğini teşvik etmek için çok önemlidir, bu da enerji maliyetlerini düşürür ve çevre üzerinde daha az etkiye sahiptir. Bu araştırma, gerçek verileri kullanarak zaman serilerinde enerji kullanımını tahmin etmek için derin öğrenme (DL) tekniklerini uygulama konusuna odaklanmaktadır. İstatistiksel ve DL algoritmalarının performansı, deneysel bir binaya kurulan bir akıllı şebekeden gerçek zamanlı olarak toplanan veriler kullanılarak değerlendirildi. Topluluk ve tekil durumlarda enerji kullanımı iyi bilinen yapay zeka teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Tahmin ve optimizasyon yaklaşımlarını birleştiren modeller derinlemesine incelenir. Kapsamlı karşılaştırmalı analiz, hibrit modelin doğruluk açısından tekli ve topluluk modellerinden daha iyi performans gösterdiğini gösterdi. Bu modellerin, kullanıcıların enerji yönetimi stratejilerini planlamalarına yardımcı olabilecek tahminler sağlayacak kadar kullanıma uygun ve doğru olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The amount of energy used by buildings is increasing as a consequence of increased urbanization and social advancement. Predicting a building's energy needs is essential for promoting sustainable growth and energy efficiency, which in turn reduces energy costs and has a lesser impact on the environment. This research focuses on the topic of applying deep learning (DL) techniques to forecast energy use across time series using actual data. The performance of statistical and DL algorithms was evaluated using data collected in real time from a smart grid installed in an experimental building. Usage of energy in ensemble and single situations was examined using well-known artificial intelligence techniques. The models which combine prediction and optimization approaches are examined in-depth. The thorough comparative analysis demonstrated that the hybrid model was excellent in performance than the single and ensemble models in terms of accuracy. These models are thought to be suitable for usage and accurate enough to provide predictions, which can help users plan their energy management strategies.