Suç mağduriyetinde travma sonrası büyümeyi açıklayıcı etmenler: Onarıcı adalet çerçevesinden bir bakış
Explanatory factors for posttraumatic growth in crime victimizations: A view from a restorative justice framework
  1. Tez No: 828419
  2. Yazar: HİLAL KAYA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT SİNAN SÜZEN, PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Suç mağdurları klasik ceza adalet sistemleri tarafından genellikle ihmal edilmekte, failler süreçte gerek fiziksel gerek psikolojik pek çok açıdan takip edilen bir sistemin içerisine dahil edilirken mağdurlar kendi kendilerine bırakılmaktadırlar. Yaşadığı zorlu deneyimle sıklıkla yalnız baş etmesi beklenen, suça ilişkin mağduriyet yaşamış bireylerin psikolojik iyi oluşları toplum sağlığı açısından da önemli bir noktadadır. Bu çalışma kapsamında suç mağdurlarında travma sonrası büyüme kavramı; temel inançlar, başa çıkabilme algısı, bilişsel esneklik, bütünlük duygusu, aidiyet ve affetme temelinde ele alınmıştır. Araştırmada Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Temel İnançlar Envanteri, Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Bütünlük Duygusu Ölçeği, Genel Aidiyet Ölçeği ve Affetme Anketi kullanılmıştır. Katılımcılara çevrimiçi platform üzerinden ulaşılmış ve ölçek formlarını doldurmaları istenmiştir. Çalışma, suç mağduriyeti bildiren 170 ve mağduriyet bildirmeyen 186 gönüllü kişi ile karşılaştırmalı olarak yürütülmüştür. Mağduriyet durumu ve cinsiyetin araştırma değişkenleri üzerindeki etkisini inclemek amacıyla Çok Değişkenli Varyans Analizi yapılmıştır. Araştırma değişkenleri arasıdaki ilişkilerin tespiti için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Yanısıra düzenleyicilik analizi Hayes'in 1 numaralı modeli ile ve sıralı aracılık analizleri ise 6 numaralı model ile test edilmiştir. Mağduriyet bildiren grupta temel inançlarının ve travma ile başa çıkabilme algısının büyüme ile ilişkisinde affetmenin düzenleyici rolü olduğu görülmüştür. Her iki grupta da inançlar ve travma ile başa çıkabilme algısının TSB ile ilişkisinde bütünlük duygusunun aracı, bilişsel esneklik ve aidiyetin sıralı aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, ilgili alanyazınla tutarlı sonuçlara ulaşmıştır. Araştırma bulguları ilgili alanyazın ve onarıcı adalet yaklaşımı ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Victims of crime are generally neglected by classical criminal justice systems, while the perpetrators are included in a system that is followed both physically and psychologically in the process, the victims are left on their own. The psychological well-being of individuals who have been victimized by crime, who are often expected to cope alone with their difficult experience, is also at an important point in terms of public health. Within the scope of this study, the concept of post-traumatic growth in crime victims was discussed on the basis of basic beliefs, perception of coping, cognitive flexibility, sense of integrity, belonging and forgiveness. In the study, Post Traumatic Growth Inventory, Basic Beliefs Inventory, Perception of Coping with Trauma Scale, Cognitive Flexibility Inventory, Sense of Integrity Scale, General Belonging Scale and Forgiveness Questionnaire were used. Participants were reached through the online platform and were asked to fill out the scale forms. The study was conducted comparatively with 170 volunteers who reported crime victimization and 186 volunteers who did not. Multivariate Analysis of Variance was conducted to examine the effect of victimization status and gender on research variables. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationships between research variables. In addition, regulatory analysis was tested with Hayes' model #1 and sequential mediation analysis was tested with model #6. Forgiveness had a moderating role in the relationship between the basic beliefs and the perception of coping with trauma and growth in the victimization group. In both groups, it was determined that beliefs and perception of coping with trauma had a mediating role for sense of cohesion and a sequential mediating role for cognitive flexibility and belonging. Research findings have reached results consistent with the relevant literature. The research findings were discussed with the related literature and restorative justice approach.