Sıcaklığın akışkan kompozit rezin restoratif materyalin polimerizasyon büzülmesine etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investiation of the effect of temperature on polymerization shrinkage of flowable composite resin restorative material with micro computed tomography
  1. Tez No: 828443
  2. Yazar: GÜRÇAĞ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı sıcaklıklarda bekletilen yeni geliştirilmiş bir akışkan kompozitte meydana gelen polimerizasyon büzülmesinin son model mikro bilgisayarlı tomografi (micro-CT) kullanılarak in vitro değerlendirilmesi sonucunda hangi sıcaklığın polimerizasyon büzülmesine daha fazla etkiliği olacağının saptanmasıdır. Aynı zamanda akışkan kompozit rezinlerin özellikleri hakkında literatüre bilgi aktarılması, bulguların bundan sonra yapılacak klinik uygulama ve çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan akışkan kompozit rezin (Clearfıl Majesty Flow, Kuraray Noritake Dental INC, Okuyama JAPAN) örnekler 4 farklı sıcaklıklarda (4°C ,20°C ,37°C ,55°C) değerlendirilmiştir. Akışkan kompozit materyali 4°C ,20°C ,37°C ,55°C lerde 30 dakika bekletildikten sonra 2mm derinlikte standart politetrafloroetilen (PTFE) kalıplar içine yerleştirilen 25şer örnek, ikişer dakika bulundukları sıcaklıklarda karanlık ortamda bekletilmiş ve polimerize edilmeden örnekler micro-CT (Skyscan 1275, Bruker USA) cihazında taranmıştır. Daha sonra örnekler, tarama sırasında oluşan ısı kaybını telafi etmek için tekrar ikişer dakika bulundukları sıcaklıkta karanlıkta bekletilmiş ve 20şer saniye ışık cihazı (BlueLEX GT-1200, Monitex Industrial Co., LTD, TAIWAN) kullanılarak polimerize edilmiştir. Polimerize edilen örnekler tekrar micro-CT'de taranmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tüm grupların polimerizasyon öncesi ve polimerizasyon sonrası ortalama hacim verileri karşılaştırıldığında 4°C en az polimerizasyon büzülmesi gözlemlenmiştir. Çalışmamızda 4°C en az polimerizasyon büzülmesi gösterirken bunu 20°C ve 37°C takip etmiştir. En fazla poimerizasyon büzülmesi ise 55°C'de gözlenmiştir. Polimerizasyon büzülmesine ilişkin ortalamalar arası farklılıkların araştırılması için yapılan testlerde polimerizasyon büzülmeleri açısından tüm sıcaklık dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which temperature will have more effect on polymerization shrinkage as a result of in vitro evaluation of polymerization shrinkage occurring in a newly developed flowable composite kept at different temperatures using the latest micro-computed tomography (micro-CT). At the same time, it is aimed to convey information about the properties of flowable composite resins to the literature and to contribute to the clinical applications and studies to be made from now on. The flowable composite resin (Clearfil Majesty Flow, Kuraray Noritake Dental INC, Okuyama JAPAN) samples used in this study were evaluated at 4 different temperatures (4°C ,20°C ,37°C ,55°C). After the flowable composites were kept at 4°C, 20°C, 37°C and 55°C for 30 minutes, 25 samples placed in standard polytetrafluoroethylene (PTFE) molds at a depth of 2mm were kept in the dark for two minutes at the same temperature and the samples were scanned in a micro-CT (Skyscan 1275, Bruker USA) device without polymerization. Then, to compensate for the heat loss during scanning, the samples were kept in the dark for two minutes at their current temperature and polymerized using a light device (BlueLEX GT-1200, Monitex Industrial Co., LTD, TAIWAN) for 20 seconds. The polymerized samples were scanned again in micro-CT. Data were statistically evaluated. When the average volume data of all groups before and after polymerization were compared, the least polymerization shrinkage at 4°C was observed. In our study, 4°C showed the least polymerization shrinkage, followed by 20°C and 37°C. The highest polymerization shrinkage was observed at 55 °C. In the tests performed to investigate the differences between the averages of polymerization shrinkage, no statistically significant difference was found between all temperatures in terms of polymerization shrinkage (p > 0.05).