Farklı gölgeleme örtülerinin elmada yaprak besin maddesi içeriğine etkileri
Effects of different shading nets on apple leaf nutrient content
- Tez No: 828444
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bazı elma çeşitlerinde farklı gölgeleme örtüleri kullanımının yaprak besin maddesi içeriğine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma, Karaman ili Kılbasan mevkinde 2019-2020 yılları arasında yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak; Fuji Kuki 8, Shiniga Gala ve Scarlet Spur çeşitleri kullanılmıştır. Kontrol, beyaz renkli % 20, yeşil renkli % 30 ve siyah renkli % 55 gölgeleme özelliğine sahip örtüler kullanılmıştır. Yürütülen çalışmada alınan yaprak örneklerinde makro ve mikro besin elementleri; Scarlet Spur elma çeşidinde; N (%); 1,740-2,010, P (%); 0,165-0,270, K (%); 1,385-1,800, Ca (%); 0,980-1,305, Mg (%); 0,230-0,315, Fe; 116,840-168,835 ppm, Cu; 9,380-19,785 ppm, Zn; 33,710-51,445 ppm, Mn; 98,745-121,070 ppm, Fuji Kuki 8 elma çeşidinde, N (%); 1,892-2,180, P (%); 0,185-0,385, K (%); 1,490-1,735, Ca (%); 1,185-1,437, Mg (%); 0,300-0,490, Fe; 100,770-161,005 ppm; Cu; 6,490-12,795 ppm, Zn; 34,460-56,660 ppm, Mn; 112,895-131,150 ppm, Shiniga Gala elma çeşidinde, N (%); 2,080-2,415, P (%); 0,215-0,365, K (%); 1,475-1,795, Ca (%); 1,260-1,495, Mg (%); 0,195-0,440, Fe; 109,780-180,755 ppm, Cu; 9,975-14,575 ppm, Zn; 28,135-48,420 ppm, Mn; 92,120-124,535 ppm arasında değişim göstermiştir. Gölgelemede kullanılan örtülerin yoğunluğu arttıkça makro ve mikro besin elementlerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aim to investigate different shading nets on apple leaf nutrient content. Present research was conducted in Karaman province, Kılbasan location between 2019-2020 years. Fuji Kuki 8, Shiniga Gala and Scarlet Spur apple cultivars were used as plant materials. Control, 20 % white nets, 30 % green nets and 55 % black nets were aplication on plants. Macro and micro nutrients in leaf mean values varied between in the Scarlet Spur apple cultivar; N (%); 1,740-2,010, P (%); 0,165-0,270, K (%); 1,385-1,800, Ca (%); 0,980-1,305, Mg (%); 0,230-0,315, Fe; 116,840-168,835 ppm Cu; 9,380-19,785 ppm, Zn; 33,710-51,445 ppm, Mn 98,745-121,070 ppm, in the Fuji Kuki 8 apple cultivar, N (%); 1,892-2,180, P (%); 0,185-0,385, K (%); 1,490-1,735, Ca (%); 1,185-1,437, Mg (%); 0,300-0,490, Fe; 100,770-161,005 ppm; Cu; 6,490-12,795 ppm, Zn; 34,460-56,660 ppm, Mn; 112,895-131,150 ppm, in Shiniga Gala apple cultivar, N (%); 2,080-2,415, P (%); 0,215-0,365, K (%); 1,475-1,795, Ca (%); 1,260-1,495, Mg (%); 0,195-0,440, Fe; 109,780-180,755 ppm Cu; 9,975-14,575 ppm, Zn; 28,135-48,420 ppm, Mn; 92,120-124,535 ppm. It has been determined that as the light intensity of the covers used in shading increases, macro and micro nutrient elements decrease.